Couvaliers 23 13 21 17 - 74 -
War Gamers 17 14 12 13 - 56 -

Νίκη πρόκρισης για τους Couvaliers!

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση έκαναν οι Couvaliers, αφού επικράτησαν με +18 των War Gamers στο κλειστό του Περιστερίου.

Ένα δυνατό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε, με τις δύο ομάδες να βγάζουν πάθος και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 23-17 χάρη στα τρίποντα των Θ. Πανουσόπουλου και Χαρίτου. Οι ατομικές ενέργειες του Αδράμη ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Couvaliers με όπλο την άμυνά τους και τα καλάθια του Χαρίτου κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφιο προβάδισμα και να κάνουν αποφασιστικότητα βήμα για τη νίκη. Οι "Πολεμιστές" ωστόσο αντέδρασαν και με πρωταγωνιστες τους Μπερδεμπέ και Καραγιάννη μείωσαν σε 36-31 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Τα αδέρφια Πανουσόπουλου στην επανάληψη βγήκαν μπροστά, τράβηξαν το... κουπί στην επίθεση και σε συνδυασμό με την σταθερά καλή απόδοση των Κούκη και Χαρίτου έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα τους (57-43). Οι φιλοξενούμενοι "κόλλησαν" στην επίθεση, πήραν σκορ κυρίως από τον Αβραμίδη και τον Καραγιάννη και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι τρομεροί Couvaliers πάτησαν πάνω στο καλό προβάδισμα που είχαν πάρει, έπαιξαν έξυπνα και με πρωταγωνιστές τα αδέρφια Πανουσόπουλου έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη που τους κάνει ταυτόχρονα φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι φιλοξενούμενοι στο σύνολο της αναμέτρησης παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών, ηττήθηκαν δίκαια και μπήκαν σε... περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κ. Πανουσόπουλος με double double και 23 πόντους (7/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/8 βολές, 19 ριμπάουντ).

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Κ. Πανουσόπουλος 23 (1), Κούκης 3, Αθανασόπουλος, Θ. Πανουσόπουλος 24 (5), Πολίτης, Χαρίτος 22 (4), Καζάνης, Χριστοδούλου 2

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αδράμης 11 (1), Θεοδωρόπουλος, Αβραμίδης 9, Καραγιάννης 22 (1), Διαμαντής 2, Μέμεζας, Μπερδεμπές 8, Καπέτσης 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Couvaliers και στις δύο μεριές του παρκέ.