21/12/2022
Elapuse BC 12 14 16 24 - 66 -
New World Fix 27 24 20 13 - 84 -

Προκρίθηκαν από το ημίχρονο οι New World Fix!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall η Elapuse (Master) υποδέχθηκε τους New World Fix (Elite) σε knock παιχνίδι για τη φάση των 32 του Basketaki Cup. Η ομάδα των Γαλανού και Τασιούδη ήταν καταιγιστική, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, και πήρε εύκολα την πρόκριση επικρατώντας με 66-84. Στο δρόμο για τα προημιτελικά του θεσμού οι περσινοί φιναλίστ θα αντιμετωπίσουν την Aguanile που απέκλεισε πριν από λίγες μέρες τους Brazzers. Η ομάδα του Αναγνώστου, από την άλλη, επικεντρώνεται πλέον στις υποχρεώσεις της στον 1ο όμιλο της Master, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης το τελευταίο διάστημα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι Fix μπήκαν στο κλειστό της οδού Θεμισκύρας με σπασμένα φρένα. Με σούπερ επιθετική πολυφωνία και τους Αθηναίο (6π.), Ζωιτό (5π.), Ζαμπέτη (5π.), Diallo (4π.), Πανταζή (4π.) και Σιάποντη (3π.) να σκοράρουν με συνέπεια, οι Νεοκοσμίτες έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας. Η Elapuse, παρά την προσπάθεια των Μιγιόνη (8π.), Κουτσούκου (2π.) και Φραγκογιάννη (2π.), δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό των αντιπάλων στο σκοράρισμα και μοιραία έμεινε πίσω. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-27.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-24. Ζωιτός (8π.), Αθηναίος (7π.), Σιάποντης (6π.) και Τσεκουρλούκης (3π.) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Η Elapuse βρήκε λύσεις από τους Μιγιόνη (7π.), Ζορμπά (5π.) και Μαγγιώρο, αλλά βρέθηκε στο -25 οδεύοντας προς τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 26-51.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο. Η ομάδα του Αναγνώστου βελτίωσε αρκετά την εικόνα της, με πρωταγωνιστές επιθετικά τους Ζορμπά (6π.), Μαγγιώρο (4π.), Μιγιόνη (4π.) και Κουτσούκο (2π.). Στον αντίποδα, οι παίκτες του coach Τασιούδη ανέβασαν και πάλι το δείκτη της διαφοράς με την τριπλέτα των Ζωιτού (5π.) – Σιάποντη (5π.) – Πανταζή (5π.) να ξεχωρίζει. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-71.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το τρομερό επιθετικό κρεσέντο του Ζορμπά (12π.), καθώς και οι λύσεις που προσέφεραν οι Μιγιόνης (6π.), Κουτσούκος (2π.) και Μαγγιώρος (2π.) μείωσαν τη διαφορά από τους 29 στους 15. Οι Fix έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, σκοράροντας μόλις 13 πόντους στην τελευταία περίοδο, αλλά πήραν εύκολα την νίκη – πρόκριση.

Στο τέλος του αγώνα, η Elapuse είχε 14/35 δίποντα, 11/34 τρίποντα και 5/14 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι New World Fix είχαν 29/55 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Ζωιτός με 18 πόντους και double-double, έχοντας 6/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βίκτωρας Μιγιόνης με 25 πόντους, έχοντας 5/12 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Elapuse (Αναγνώστου) : Φραγκογιάννης 2, Βλαντής, Δεσύπρης 2, Μιγιόνης 25 (4), Κουτσούκος 6, Αναγνώστου, Μαγγιώρος 8, Ζορμπάς 23 (7).

New World Fix (Τασιούδης) : Ζωιτός 18 (1), Diallo 4, Τσεκουρλούκης 3 (1), Ζαμπέτης 11, Αθηναίος 16, Πανταζής 9 Χαντάντ 2, Σιάποντης 21 (4), Κιτσαντάς.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό ξεκίνημα των Fix και η τέταρτη περίοδος της Elapuse.