04/07/2022
Young Ballers BC 25 22 16 23 - 86 -
Basket Case 7 9 8 14 - 38 -

Προκρίθηκαν από το πρώτο ματς οι Young Ballers!

Το απόγευμα του Σαββάτου 2 Ιουλίου στο Μενίδι, οι Young Ballers μετέτρεψαν σε περίπατο το παιχνίδι απέναντι στην Basket Case, επικράτησαν με 86-38 και είναι και με τα δύο πόδια στην επόμενη φάση.

Η διαφορά ενέργειας ήταν εμφανέστατη από το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Ballers να είναι καταιγιστικοί και να ξεφεύγουν με 25-7. Ο Μπάραμπας οδηγούσε την επίθεση με 14 πόντους, με τον Στεφανάκο να ακολουθεί με 4 και τέσσερις ακόμα παίχτες να σκοράρουν. Στο αντίπαλο στρατόπεδο , ο Ταγκούλης ξεχώρισε με 5 πόντους, με τον Καλοκαιρινό να βάζει ένα καλάθι.

Η Basket Case δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο, με τον Ταγκούλη να δείχνει απελπιστικά μόνος στην επίθεση με 7 πόντους. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι εντυπωσιακοί και με την τριάδα, Μπάραμπα(6), Κρόκο(4), Καβαλλάρη(4) να βγαίνουν μπροστά και τον Κοσμόπουλο να σκοράρει από τα 6,75, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 47-16!

Στο ρελαντί κυλούσε η τρίτη περίοδος, με τους γηπεδούχους να κρατούν άνετα την πρωτοπορία με 63 – 24. Ο Καβαλλάρης ήταν πρώτος σκόρερ με 6 πόντους, με τον Κοσμόπουλο να ακολουθεί με 4 και τον Γεωργιάδη να βάζει ένα τρίποντο