12/06/2023
Μίνωες 11 14 11 21 - 57 -
Miami Heets 11 8 8 23 - 50 -

Προκρίθηκαν και εστιάζουν στην Pressof οι Μίνωες!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena οι Μίνωες διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στους Miami Heets, αφήνοντας τους εκτός συνέχειας των Playoffs και παίρνοντας παράλληλα το εισιτήριο για την φάση των 16, εκεί όπου θα συναντήσουν την Pressof του Νίκου Μπαλάσκα. Ανώτερη ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η ομάδα του Βασίλη Παπαστάμου που άντεξε στην πίεση μαχητικών Heets, οι οποίοι αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι την πρώτη τους άκρως πετυχημένη σεζόν στα παρκέ της διοργάνωσης. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Απόλυτα μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μετρούν από 11 πόντους έκαστη. Γαλίτης (3π.), Αλτσαντζής (3π.), Βλάχος (3π.) και Γκατζιάς (2π.) πέτυχαν τους πρώτους πόντους για τους μετέπειτα νικητές, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Γιαννίρη (5π.), Δρίτσα (4π.) και Ταγματάρχη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Μίνωες πήραν σχεδόν άριστα στο αμυντικό σκέλος, κρατώντας τους Heets στους 8 πόντους, γεγονός που τους επέτρεψε να ξεφύγουν με +6. Βλάχος (3π.), Αλτσαντζής (3π.) και Γκατζιάς (2π.) συνέχισαν να προσφέρουν λύσεις, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Παπαστάμος (4π.), Ν. Αλεξόπουλος (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Heets έμοιαζαν επηρεασμένοι από την σημαντική απουσία του Αναστασίου, ενώ σε αυτό το διάστημα μονάχα ο Γιαννίρης βρήκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι περισσότερες από μία φορές. Σκορ ημιχρόνου, 25-19.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε. Η παραγωγικότητα παρέμεινε φτωχή εκατέρωθεν, με τους Μίνωες ωστόσο να ελέγχουν την κατάσταση, διατηρώντας και διευρύνοντας το προβάδισμά τους με πρωταγωνιστές τους Αλτσαντζή (5π.), Γαλίτη (2π.), Γκατζιά (2π.) και Ν. Αλεξόπουλο (2π.). Σε ρηχά νερά παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι, παρά την προσπάθεια των Δρίτσα (2π.), Κούρκουλου (2π.), Μαρινάκη (2π.) και Τζουβανάκη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-27.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ένστικτο επιβίωσης των Heets έβαλε φωτιά στο ματς, καθώς με αντεπίθεση διαρκείας οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν επικίνδυνα. Οι Μίνωες για αρκετά λεπτά, έμοιαζε να έχουν απωλέσει πλήρως το καθαρό τους μυαλό. Υπέπεσαν σε πολλά λάθη, έκαναν τα εύκολα πολύ δύσκολα, αλλά τελικά επικράτησαν. Συγκινητική ήταν η προσπάθεια των Heets και πιο συγκεκριμένα των Δρίτσα (11π.), Μαρινάκη (4π.), Ταγματάρχη (4π.) και Τζουβανάκη (4π.). Καθοριστικός στο φινάλε για τους νικητές ήταν ο Κώστας Αλτσαντζής που σημείωσε 10 καθοριστικούς πόντους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Μίνωες είχαν 14/42 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Miami Heets είχαν 16/52 δίποντα, 4/32 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Γαλίτης με 10 πόντους και double-double, έχοντας 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και ¾ βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 6 λάθη και 1 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ταγματάρχης με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Μίνωες (Παπαστάμος) : Αλεξόπουλος Ν. 5, Αλεξόπουλος Α., Αλτσαντζής 21 (3), Βλάχος 7 (2), Γαλίτης 10 (1), Γκατζιάς 10 (1), Μπαχάς, Παπαστάμος 4.

Miami Heets (Σάμιος) : Γιαννίρης 9 (2), Δεντάκης, Δρίτσας 18 (2), Κούρκουλος 4, Μαρινάκης 7, Ταγματάρχης 6, Τζουβανάκης 6.

Τι δεν μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα και οι ασταμάτητες διαμαρτυρίες.