26/06/2024
Yellow Submarine 17 19 17 15 - 68 -
Itah Jazz 17 7 23 19 - 66 -

Προκρίθηκαν στην τετράδα, μετά από φινάλε - θρίλερ οι Submarine

Στον πρώτο προημιτελικό της Master League, οι Yellow Submarine επικράτησαν των Itah Jazz (68-66) μετά από ένα τεράστιο ματς, που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ.

Η ομάδα του Γιώργου Αγγελόπουλου, παρά το γεγονός πως παρατάχθηκε με μόλις 6 παίκτες και κομβικότατες απουσίες (Στεφανίδης, Κούγιας, Μάργελος), βρήκε στήριγμα στον εκπληκτικό Σταύρο Κάλλη, ο οποίος ήταν... να τον πιείς στο ποτήρι, χαρίζοντας ακόμα μια μοναδική παράσταση, κάνοντας κυριολεκτικά τα πάντα, για να έρθει το ροζ φύλλο για το ''κίτρινο υποβρύχιο''. Οι Jazz είχαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (34-40), με κορυφαίο παίκτη τον Αντώνη Σαρρή, ενώ παρά το γεγονός πως οι Submarine φάνηκαν να καθαρίζουν το ματς (59-50, στο 34'), οι εξαιρετικές άμυνες και τα κλεψίματα του Καβούλα γύρισαν το ματς, για να πάρουν ξανά το προβάδισμα οι Jazz ένα λεπτό πριν το τέλος (65-66, στο 39'). Σε εκείνο το σημείο, το ματς μεταφέρθηκε στη ρουλέτα των βολών, με τους Κάλλη και Κοντόγιωργα να δίνουν προβάδισμα νίκης στο υποβρύχιο (68-66, 2,5'' πριν τη λήξη). Το τελευταίο άνηκε στους Jazz, ο Αντώνης Σαρρής σούταρε υπό πίεση, με τη μπάλα να βρίσκει σίδερο και τους Submarine να πανηγυρίζουν μια αγχωτική πρόκριση.