19/12/2022
Αναλώσιμοι 18 18 15 18 - 69 -
Γκουρούδες 21 20 24 16 - 81 -

Προκρίθηκαν χωρίς να φορτσάρουν οι Γκουρούδες!

Στο κλειστό του Athens Sports Hall για το θεσμό του Basketaki Cup, οι Γκουρούδες χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα καθ’ όλη  τη διάρκεια της αναμέτρησης πήραν το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες ομάδες, καθώς επικράτησαν των Αναλώσιμων  με σκορ 69-81.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως Betsson MVP τον Δημήτρη Γκίκα, με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Βασίλης Μεϊντάνης είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πάμε λοιπόν να δούμε τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα ήταν και οι πλέον ισορροπημένες, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Γκουρούδες μπροστά στο σκορ με μόλις τρεις πόντους, 18 – 21. Οι Γκίκας και Αχής αποτέλεσαν το σημείο αναφοράς στο διάστημα αυτό με 8 πόντους έκαστος .Στην αντίπερα όχθη, οι Καστανιάς(6π) και Χρηστακάκος(6π) ανέλαβαν το μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού φορτίου των γηπεδούχων, καθώς πέτυχαν τους 12 από τους 18 συνολικά πόντους της ομάδας τους.

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στους “γαλάζιους”, αφού ούτε στο συγκεκριμένο διάστημα κατάφεραν να δημιουργήσουν διάφορα ασφαλείας. Ο Οικονόμου πήρε την σκυτάλη του σκοραρίσματος στο διάστημα αυτό, πετυχαίνοντας 8 πολύτιμους πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μεϊντάνης ξεδίπλωσε όλες τις πτυχές του πλούσιου επιθετικού ταλέντου που διαθέτει βοηθώντας την ομάδα του να κλείσει το ημίχρονο στο μείον πέντε με σκορ 36 – 41.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους, κυριάρχησαν στους αιθέρες, έτρεξαν το γήπεδο με απόλυτη επιτυχία και με τον Οικονόμου(8π) να ηγείται των προσπαθειών τους, έκλεισαν τη προτελευταία στροφή με το υπέρ τους 51-65.

Η τέταρτη περίοδος αποτελέσει τυπική διαδικασία, καθώς ο ήχος από την κόρνα λέξεις γραμματείας  βρήκε τους Γκουρούδες να πανηγυρίζουν  την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup με σκορ 69 – 81.

Οι Γκουρούδες είχαν συνολικά 19/33 δίποντα, 13/35 τρίποντα, 4/5 βολές, ριμπάουντ, 26 ασίστ, 5 κλεψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 22/43 δίποντα ,8/35 τρίποντα, 4/5 βολές, 42 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 5 λάθη.

Αναλώσιμοι(Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 2, Καστανιάς 8, Μεϊντάνης 16, Νικολόπουλος 9, Τάγαρης 6, Φωτίου 3, Χρηστάκος 25

Γκουρούδες(Μελάγιες): Αργυράκης 4, παχύς 13, Γκίκας 19, Λιμνιάτης 6, Μελάγιες 9, Μπαλαούρας 11, Οικονόμου 17.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Οικονόμου!