07/11/2022
Athens Pistols 8 8 14 9 - 39 -
Brazzerzz Beachterzz 13 15 15 10 - 53 -

Προκρίθηκαν χωρίς να ιδρώσουν οι Brazzerzz Beachterzz!

Στο κλειστό της Basketaki Arena για το Basketaki Cup, οι Brazzerzz πήραν το εισιτήριο για τους 32 του θεσμού , καθώς επιβλήθηκαν των Athens Pistols με σκορ 39-53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημητριάδη μπήκε στο παρκέ της Basketaki Arena αποφασισμένη να δείξει από νωρίς τις διαθέσεις της, καθώς πίεσε στην άμυνα, έλεγξε τα ριμπάουντ της και σκόραρε με χαρακτηριστική ευκολία με τη διαφορά να αγγίζει τους εφτά πόντους, 4-11, και το φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου το υπέρ τους 8-13 . Ο Σιμιτσόπουλος πέτυχε 5 πόντους, ενώ ο Λαμπρόπουλος είχε 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι Brazzerzz με τους Πολυχρονόπουλο και Χαιτο να ηγούνται των προσπαθειών τους αύξησαν τη απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους δεκαπέντε πόντους, 10-25, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους έντεκα, 14-25, με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με σκορ 16-28 . Ο Χαιτος  πέτυχε 5 πόντους, ενώ ο Κόκκαλης είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι Brazzerzz έχοντας τον Ζώτο σε εξαιρετική κατάσταση έξω από τη γραμμή των 6,75 διατήρησαν το προβάδισμα ασφαλείας, 19-32 και 24-37, με το τέλος της προτελευταίας στροφής του παιχνιδιού να τους βρίσκει μπροστά με σκορ 30-43 . Ο Ζώτος πέτυχε 7 πόντους, ενώ 5 είχε ο Σαμουήλ  .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους οκτώ πόντους, 35-43, με τη προσπάθεια αντεπίθεσης τους να μένει ημιτελής, καθώς οι Beachterzz  δια χειρός Δημητριάδη(4π) και Καλαϊτζή(3π) πέτυχαν εφτά αναπάντητους πόντους, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πρόκριση στις 32 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup με σκορ 39-53 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Χαΐτοσ με 13 πόντους και 1 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ο Χρήστος Πατρώνης είχε 8 πόντους και 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 13/31 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 9/18 βολές, 29 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/42 δίποντα, 1/23 τρίποντα, 10/13 βολές, 49 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα  και 12 λάθη .

Athens Pistols(Μπαλωμένος): Πατρώνης 8, Ρήγας 3, Σαμουήλ 8, Τσιοτσιόπουλος 2, Φωτόπουλος 4, Χαραλαμπίδης, Κόκκαλης 9, Βρυώνης 2 .

Brazzerzz Beachterzz(Δημητριάδης) : Βγενόπουλος 1, Δημητριάδης 14, Ευσταθόπουλος 2, Ζώτος 10, Καλαΐτζης 4, Πίλτσης 4, Πολυχρονόπουλος 5, Χαΐτος  13 .Κωνσταντινάκος 13 .

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι γηπεδούχοι, ενώ δεν έπιασαν τα γνωστά τους στάνταρ πήραν τη πρόκριση απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα!