13/04/2024
Chicago Bullshit 7 8 9 15 - 39 -
Sacramento Drinks 10 17 14 7 - 48 -

Πρώτη πρόποση για τους Sacramento Drinks!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν στον πέμπτο όμιλο της Summer Development League οι Sacramento Drinks, καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κέρδισαν σχετικά εύκολα τους Chicago Bullshit με 39-48 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Sacramento Drinks στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Γιαννόπουλου, έμμεσο τρίποντο του Δημοτζίκη και καλάθι του Αναστασίου, προηγήθηκαν με 7-10. Ο Τζερεμές με 4 πόντους και ο Ρούσσος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο η παρέα του Τσιλιβάκου πάτησε γκάζι και με τους Δημοτζίκη - Διπλάρη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 15-27! Τους Chicago Bullshit κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Σπυρόπουλου, ενώ από 2 είχαν οι Ρούσσος και Ανδρέας Γκολφινόπουλος.

Ασταμάτητος ήταν ο Δημοτζίκης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με ακόμη 8 δικούς του πόντους και 4 του Αναστασίου, έφτασαν τη διαφορά μέχρι και στους 21 πόντους, 16-37, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +17, 24-41. Δεν μπόρεσαν οι "Αμερικάνοι" να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τα τρίποντα των Braholli και Σπυρόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 24-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αν και κόλλησαν επιθετικά, οι Sacramento Drinks έφτασαν εύκολα στη νίκη με 39-48, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Δημοτζίκη και Μηλίτση. Για τους Chicago Bullshit στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Σπυρόπουλος, Braholli και Ανδρέας Γκολφινόπουλος.

Πολυτιμότερος των Chicago Bullshit ο Σπυρόπουλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/10 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Sacramento Drinks ο Δημοτζίκης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 9/21 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Chicago Bullshit (Κουτσοκώστας): Braholli 8 (2), Γιαννούλης, Γκολφινόπουλος Α. 4, Γκολφινόπουλος Λ. 1, Κουτσοκώστας, Μακρής 1, Ρούσσος 4, Σπυρόπουλος 20 (2), Τζερεμές 5, Τριανταφυλλίδης

Sacramento Drinks (Τσιλιβάκος Χ.): Αναστασίου 8, Γιαννόπουλος 7, Δημοτζίκης 21, Διπλάρης 7, Λαϊνάς 2, Μηλίτσης 3, Τσιλιβάκος Α.

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Sacramento Drinks!