24/03/2022
Χάνειball 10 9 15 15 - 49 -
Bulldogs 11 18 9 24 - 61 -

Προς ολοταχώς για την πρωτιά οι Bulldogs!

Το βράδυ της Τετάρτης 23 Μαρτίου στο Μπασκετάκι Αρένα, οι Bulldogs πάτησαν το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήραν την νίκη με 49 – 62 απέναντι στην Χάνειball και συνεχίζουν την πορεία τους για την πρωτιά του δεύτερου ομίλου της D2.

Η Χάνειball ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με πρώτο βιολί τον Μπελεφάντη με 6 πόντους, αλλά στην συνέχεια οι Bulldogs αντέδρασαν και με τον Βασιλάκο να ηγείται στην επίθεση με 6 και τρίποντο του Δημητρακόπουλου, πέρασαν μπροστά με 10 – 11.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Οράνιε πήραν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, με αποτέλεσμα να πάνε στο ημίχρονο με το υπέρ τους 19 – 29. Ο Απέργης πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους , με τους Δημητρακόπουλο με 5 και Βασιλάκο με 4 πόντους να ακολουθούν, ενώ τις λύσεις για τους γηπεδούχους έδινε κυρίως ο Κότσιφας με 5 πόντους με τον Κ.Σ. Χριστόπουλο να βάζει ένα καλάθι.

Η Χάνειball ήταν εξαιρετική στα πρώτα 7 λεπτά της τρίτης περιόδου και με καυτό τον Κ.Σ. Χριστόπουλο να οδηγεί την ομάδα του με 9 πόντους, προηγήθηκε με 34 – 31. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν και με 4 πόντους του Βασιλάκου και 5 του Δημητρακόπουλου , κατάφεραν να προσπεράσουν με 34 – 38.

Οι Bulldogs μπήκαν με διάθεση να καθαρίσουν το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Δημητρακόπουλο να βάζει 7 πόντους, ξέφυγαν 35 – 50. Η Χάνειball προσπάθησε να μειώσει κυρίως με Ι.Χριστόπουλο και Κ.Σ. Χριστόπουλο να βάζουν από 5 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δύο ακόμα τρίποντα του Δημητρακόπουλου και 7 πόντους του Απέργη, ολοκλήρωσαν το ματς με νίκη 49 – 62.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μίλτος Δημητρακόπουλος με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κ.Σ. Χριστόπουλος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Χάνειball είχε 16 / 47 δίποντα, 4 / 18 τρίποντα, 5/13 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη. Οι Bulldogs είχαν 14 / 41 δίποντα, 6 / 15 τρίποντα, 15/21 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Χάνειball(Δ.Χριστόπουλος ): Γούβης , Δαμουλάκης, Κότςιφας 5(7ρ.), Μπελεφάντης 11(6ρ.), Ι. Χριστόπουλος 9(8ρ.), Κ.Κ. Χριστόπουλος 3, Δ. Χριστόπουλος 3, Κ.Σ. Χριστόπουλος 18(9ρ.).

Bulldogs(Διαμάντης ):Απέργης 14(7ρ.), Βασιλάκος 14(6ρ.), Γαλάνης, Γεωργόπουλος, Γκορτσάς 2, Δημητρακόπουλος 26, Διαμάντης, Λούβαρης 5(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.