13/10/2022
Somalia Pirates 14 14 4 18 - 50 -
Reptors 4 16 10 11 - 41 -

Προς ολοταχώς οι Σομαλοί Πειρατές!

Με τέσσερις βαθμούς στο τσεπάκι συνεχίζουν στον τέταρτο όμιλο του Basketaki Cup οι Σομαλοί Πειρατές, καθώς επικράτησαν των στους Rapetors με σκορ 50-41!

Από το ξεκίνημα του αγώνα Σομαλοί Πειρατές με τον Παπαηλίου να έχει 6 πόντους ,έφτασαν στο +10 με σκορ 14-4 και έδειξαν την διάθεση ότι θέλουν να τελειώσουν γρήγορα τον αγώνα , χωρίς να αφήνουν περιθώρια για βλέψεις στους Rapetors .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Rapetors, αφού ξεπέρασαν την ψυχρολουσία του πρώτου μέρους και με την βοήθεια του Βαγγέλη Κόρρε με 12 πόντους , κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι . Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και με τον Νικολουζάκη να έχει 7 πόντους και τον Παπαηλίου 5, οι ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ 28-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σομαλοί Πειρατές επαναπαύτηκαν στην υπεροχή που είχαν μέχρι εκείνη την στιγμή , οι Rapetors το εκμεταλλεύτηκαν και με τον Παπαγεωργίου να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Βαγγέλη Κόρρε να σκοράρει 5 πόντους, μείωσαν στο καλάθι, 32-30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επανήλθαν δριμύτεροι και με εξαιρετικό παιχνίδι από τον Καλφαγιάννη με 6 πόντους, πήραν την νίκη με σκορ 50-41 . Οι Rapetors έφυγαν με το κεφάλι ψηλά με καλύτερο παίκτη τον Βαγγέλη Κόρρε 5 πόντους .

Bettson mvp των Σομαλών Πειρατών ο Καλφαγιάννης με 11 πόντους , 4 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 1 κλέψιμο . Από Rapetors ξεχώρισε ο Ευάγγελος Κορρές με 22 πόντους , 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο .

Οι Rapetors είχαν 16/43 δίποντα , 3/14 τριποντά , 0/2 βολές ,25 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 9 κλεψίματα . Οι Somalia Pirates είχαν 19/45 δίποντα, 2/15 τρίποντα , 6/19 βολές, 38 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα .

Somalia Pirates (Βελιβασάκης): Αργυρόπουλος 2 , Παπαηλίου 15 (1) , Στραβοπιεράκος, Μαυράκης 3 , Καλφαγιάννης 12 (1) , Σταματέας 4 , Κολάξης 3 , Νικολουζάκης 11

Rapetors (Μίχας): Πατούλιας 4, Πατσουράκης 4, Ευάγγελος Κορρές 22 (2), Καίσαρης 2, Παπαγεωργίου 5 (1), Παύλος Κορρές 2, Καππος 2.

Τι μας άρεσε : Η διαχείριση του παιχνιδιού από τους Somalia Pirates και το πάθος των Rapetors.