16/06/2022
Leontario BC 12 18 11 18 - 59 -
Tsouvalia 12 9 11 17 - 49 -

Προς ολοταχώς το Leontario!

Το βράδυ της Τετάρτης 15 Ιουνίου στο Μπασκετάκι Αρένα, το Leontario έκανε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στο Summer League, επικρατώντας σχετικά άνετα επί της πεντάδας που κατέβασαν τα Τσουβάλια με 59 – 49.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο 12 – 12. Ο Σωτηρόπουλος ήταν εξαιρετικός την επίθεση για τα Τσουβάλια με 8 πόντους, ενώ το Leontario είχε για πρωταγωνιστές τους Πλαγιαννάκο με 5 και Βεργόπουλο – Αγγελή με 3 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με τον Πλαγιαννάκο να αναλαμβάνει τα ηνία του αγώνα με 6 πόντους και συνεχόμενες ασίστ και τον Βεργόπουλο άξιο συμπαραστάτη με 4 πόντους, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ του 30 – 21. Στο αντίπαλο στρατόπεδο τα Τσουβάλια μπλόκαραν στην επίθεση, με τον Γεωργίου να ξεχωρίζει με 5 πόντους.

Το Leontario έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Πλαγιαννάκο να βάζει 5 πόντους και τους Χατζησπύρου,Βλάχο, Λεστάκη από ένα καλάθι, έστειλε την διαφορά στους 16. Στην συνέχεια τα Τσουβάλια αφυπνίστηκαν και με τον Πετράκη να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 5 πόντους, τον Σωτηρόπουλο να βάζει 4 και τον Γεωργίου καλάθι από κοντά, πλησίασαν 41 – 32.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ με Πετρόπουλο, Πετράκη να βάζουν από 6 πόντους και τον Ανδρικόπουλο να ακολουθεί με 5, αλλά οι γηπεδούχοι με το δίδυμο Πλαγιαννάκου – Βεργόπουλου να πετάει φωτιές στην επίθεση με 7 πόντους έκαστος, έφτασε στην τελική επικράτηση με 59 – 49.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σωτηρόπουλος με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το Leontario είχε 18 / 42 δίποντα, 7 / 25 τρίποντα, 2 / 4 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Τα Tsouvalia είχαν 15 / 36 δίποντα, 3 / 23 τρίποντα, 10 / 19 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Αγγελής 5(8ρ.), Βεργόπουλος 14, Βλάχος 2, Κορωνάκης 2, Κρουστάλης 4(7ρ.), Κωνσταντιδέλης , Κόκκινας, Λεστάκης 2, Πλαγιαννάκος 24(10ρ-8 ασιστ), Χατζησπύρου 6.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Ανδρικόπουλός 5(13ρ.), Γεωργίου 6, Κυριακίδης 2(7ρ.), Πετράκης 15, Σωτηρόπουλος 21(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Αυτές οι μακρινές απίθανες πάσες του Πλαγιαννάκου και το πάθος και η ποιότητα του Σωτηρόπουλου.