16/05/2022
N.A. 99ers 7 12 15 14 - 37 -
Kasonic Beers 15 9 8 5 - 48 -

Προς ολοταχώς το τρένο των Kasonic Beers!

Το απόγευμα του Σαββάτου 14 Μαίου στο Μενίδι, οι Kasonic Beers ανέτρεψαν την διαφορά απέναντι στους αποδεκατισμένους NA99ers και πήραν πανηγυρική πρόκριση με 48-37!

Οι 99ers παρότι κατέβηκαν μόνο με μία πεντάδα, μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με ηγέτη τον Δημάδη με 7 πόντους και τον Γιαννόπουλο να προσθέτει 5, είχαν προβάδισμα με 7 – 15. Ο Προσηλιακός με 4 πόντους ξεχώρισε για τους γηπεδούχους με τον Ασημακόπουλο να βάζει ένα καλάθι.

Το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό στην δεύτερη περίοδο με το ξύλο να πέφτει συνεχώς κάτω από τα καλάθια και τους 99ers να κρατούν το υπέρ τους σκορ με 19 – 24. Ο Ασημακόπουλος με 7 πόντους ήταν μπροστάρης για τους Kasonic με Μ. Ζυγούρη και Προσηλιακό να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους κρατούσαν οι Δημάδης με 5 και Καθάριος με 4 πόντους αντίστοιχα.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι Kasonic στο τρίτο δεκάλεπτο, έπαιξαν σκυλίσια άμυνα και με την τριάδα Προσηλιακού με 5, Ασημακόπουλου – Κόκκαλη με 4 πόντους, πέρασαν μπροστά 34-32. Καθάριος και Λουκαΐδης ήταν οι μοναδικοί σκόρερ για τους 99ers με 4 πόντους έκαστος.