17/06/2023
Λύκοι 20 8 10 14 - 52 -
Black Mapa 12 17 16 12 - 57 -

"Προσγείωσε" τους Λύκους η Black Mapa!

Την πρώτη μεγάλη έκπληξη στην φάση των 32 της Summer Development League έκανε χθες στο Basketaki Arena η Black Mapa, καθώς κέρδισε τους Λύκους με 52-57 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους 16, με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με πάρα πολλές απουσίες!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Black Mapa στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Γιανναράκη και καλάθι του Παπαναστασόπουλου, προηγούταν με 6-10 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με 9 πόντους του Σάββα, 4 του Καρακώστα, 4 του Κούβελα και τρίποντο του Πάτρα, προσπέρασαν με 20-12!

Στην δεύτερη περίοδο οι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με 10 πόντους του Κρητικού και 4 του Γιανναράκη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 28-29. Κόλλησαν επιθετικά σε εκείνο το σημείο οι Λύκοι, με τον Σάββα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους, φτάνοντας έτσι τους 16.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιανναράκης ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 9 δικούς του πόντους και βοήθειες των Κάπουα, Κρητικού, Παπαναστασόπουλου και Αγγελόπουλου, έβαλαν την Black Mapa στο +9, 36-45. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 38-45, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Λύκων ο Χαροκόπος, ενώ νωρίτερα 6 πόντους σημείωσε ο Σάββας. Σκορ τρίτης περιόδου 38-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Συλαϊδή άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ Γιανναράκη, Αγγελόπουλου, Κάπουα και Κρητικού, έφτασε στην σπουδαία νίκη με 52-57. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Σάββας, Πάτρας, Καχριμάνης και Χαροκόπος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 18/45 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 19/49 δίποντα και 3/27 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Πολυτιμότερος των Λύκων ο Σάββας με 28 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 11/16 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp για την Black Mapa ο Γιανναράκης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 8/8 βολές, 5/15 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 3 κοψίματα.

Λύκοι (Ιατρού): Καρακώστας 5, Καχριμάνης 5, Κούβελας 2,  Πάτρας 6 (2), Σάββας 28 (1), Χαροκόπος 6

Black Mapa (Γιανναράκης): Αγγελόπουλος 8, Γιανναράκης 21 (1), Κάπουας 4, Καλογερόπουλος, Κρητικός 17 (2), Παπαναστασόπουλος 7

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!