04/02/2024
Reptors 8 13 14 11 - 46 -
Paraliers 14 13 17 10 - 54 -

Με προσήλωση στην άμυνα οι Paraliers!

Σε τροχιά playoff παραμένουν οι Paraliers, καθώς για την 16η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League επικράτησαν των Reptors με 46-54 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Paraliers στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Ανδρεδάκη και βοήθειες των Ηλιόπουλου, Τσαϊρέλη, Περσεμάτη και Βασίλη Σκόρδου, προηγήθηκαν με 4-14, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 6, 8-14, με τους Αρμενιάκο και Βαγγέλη Κορρέ να σκοράρουν μέσα από την ρακέτα.

Στη δεύτερη περίοδο οι Reptors πάτησαν γκάζι και με 4 πόντους του Παύλου Κορρέ και δίποντα των Πατσουράκη, Καίσαρη, Βαγγέλη Κορρέ και Σακκά, προσπέρασαν με 15-14. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους φιλοξενούμενους, αφού με 7 πόντους του Βασίλη Σκόρδου, 3 του Αλέξανδρου Σκόρδου και τρίποντο του Ανδρεδάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 21-27!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Βασίλη Σκόρδου, άλλους τόσους του Αλέξανδρου και 3 του Περσεμάτη, οι Paraliers βρέθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +9, 35-44. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Πατσουράκη και οι 3 του Καίσαρη. Σκορ τρίτης περιόδου 35-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Περσεμάτη, Ηλιόπουλο, Μπραϊμνιώτη και Βασίλη Σκόρδο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 46-54. Προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα να γυρίσουν το ματς οι Reptors, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Βαγγέλη Κορρέ, Σακελλαρόπουλου και Σακκά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 16/40 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 19/47 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Reptors ο Πατσουράκης με 10 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Paraliers ο Βασίλης Σκόρδος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 8/12 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Reptors (Καίσαρης): Αρμενιάκος 5, Καίσαρης 5, Κορρές Β. 10 (1), Πατσουράκης 10 (1), Κορρές Π. 6, Παπαγεωργίου 2, Σακελλαρόπουλος 4, Σακκάς 4

Paraliers (Σκόρδος Α.): Ανδρεδάκης 8 (2), Ηλιόπουλος 4, Μπραϊμνιώτης 2, Σκόρδος Β. 17, Περσεμάτης 9, Σκόρδος Α. 10 (1), Τσαϊρέλης 4

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Paraliers!