27/09/2022
Baca Juniors BC 8 12 11 5 - 36 -
Orlando Tragics 15 15 9 9 - 48 -

Προσθήκες από τα παλιά και νίκη οι Tragics!

Όμορφο παιχνίδι, ρυθμός και πολλές ποιοτικές φάσεις εντός τεσσάρων γραμμών, με τους Orlando Tragics να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 36-48 απέναντι στη Baca Juniors, στην πρώτη αγωνιστική της φετινής Development!

Παρθενική φετινή εμφανιση για τις παρέες των Baca Juniors και Orlando Tragics, με το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν να πηγαίνει στους δεύτερους, με τελικό σκορ 36-48, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ για την Development κατηγορία.

Ο Κριαλάκος εμφανώς βελτιωμένος και τρομερά... αδυνατισμένος έδινε τόνο και σκορ για τους ανανεωμένους Tragics στο ξεκίνημα του αγώνα (και της σεζόν), με την Baca να προσπαθεί κυρίως από την περιφέρεια να διασπάσει την σφιχτή άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Τσαμποδήμο να εκτελεί και να μειώνει στο με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Μια... τριποντάρα πριν το τέλος του ημιχρόνου σε "νεκρό" χρόνο του Τσαμποδήμου ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να δείξουν οι γηπεδούχοι (μαζί με 5 πόντους τους Κασφίκη), το οποίο φάνηκε πως θα τους δώσει ψυχολογία ενόψει συνέχειας, καθώς οι Tragics με τον Σιμιτιάν ανεβασμένο είχαν τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 20-30.

Αλλαγμένη λοιπόν προς το καλύτερο η Baca, η οποία στηρίχθηκε στον εξαιρετικό το βράδυ της Τρίτης Γαργαλάκο, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο κάτω από το καλάθι, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 31-39 με τον Κριαλάκο συνεχώς επιθετικό, με όλα πλέον να είναι... ανοιχτά!

Σοβαροί, μετρημένοι και συγκεντρωμένοι, οι Tragics με τον Ντρες σε ρόλο απόλυτου "κουμανταδόρου" δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα και επικράτησαν με 36-48, ξεκινώντας "με το δεξί" τη σεζόν.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Απόστολος Κριαλάκος με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λαθάκια. Από Baca ξεχώρισε ο Νίκος Γαργαλάκος με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/42 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 5/9 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα και 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/37 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 8/11 βολές, 38 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη.

Baca Juniors (Κασφίκης): Σπεντζούρης 2, Τσαμποδήμος 12, Κασφίκης 5, Κατσιάδας, Γαργαλάκος 11, Μπίζος 4, Δενδρινός 2, Φουντούκας.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Κριαλάκος 20 (11 ριμπ.), Ντρες 10, Κωνσταντίνου 4, Σιμιτιάν 6, Τσοχαντάρης 4, Δημακαράκος 4, Αλοΐζος, Γεροδήμος.

Τί μας άρεσε: Η παρουσία του Ντρες σε ρόλο "κουμανταδόρου"!