29/10/2021
Bar Χελώνα - - - - - 50 -
Μπεκρίμ Team - - - - - 34 -

Πρώτη νίκη για τις Χελώνες

Στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής του 1ου γύρου του κυπέλλου, η BarΧελώνα αναμετρήθηκε με την Μπερίν Team. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 3ο δεκάλεπτο όπου, η ομάδα του Γιώργου Σπανού ξέφυγε, δημιούργησε μεγάλη διαφορά πόντων και τελικά πήρε τη νίκη με σκορ 50-34!

15-9 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου. Κουμπί για τις χελώνες τράβηξαν ο Σπανός ποιο Καρελάς που είχαν από 4 πόντους. 4 πόντους πέτυχε ο Τσερκέζης για την εκτός ρυθμού Μπεκρίμ.

Στην αντεπίθεση πέρασε η παρέα του Φράγκου στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έχοντας οδηγό τον καταπληκτικό για ακόμη μία φορά Τσερκέζη (5 πόντοι), η Μπεκρίμ μείωσε στον πόντο. Οι χελώνες φάνηκαν μη-ανταγωνιστικές με τον Καρελά να τις κρατάει όρθιες! 7-12 ήταν το επιμέρους σκορ.

Το γκάζι πάτησε η BX στο 3ο δεκάλεπτο. Λυκούδης και Σπανός αμυντικά ήταν αδιαπέραστοι ενώ ο Καρελάς συνέχισε επιθετικά τον χαβά του. Οι 3 πόντοι του Φράγκου δεν αρκούσαν για να αποτρέψουν το 19-7!

Έχοντας ένα προβάδισμα 13 πόντων, η ΒΧ είχε τον 1ο λόγο για την νίκη. Πράγματι, η ομάδα του Σπανού με όμορφο μπάσκετ κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα να πάρει μια νίκη γοήτρου! Το ματς έληξε 50-34 με την ΜΤ να χάνει ένα διεκδικήσιμο ματς.

MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Καρελάς με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ (1-11), 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 31:31 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Χριστός με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ (2-8), 4 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 24:55 αγωνιστικά λεπτά.

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 20/52 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 1/9 βολές, 45 ριμπάουντ (9-36), 11 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 5 λάθη. Η ΜΤ είχε 12/49 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 7/16 βολές, 46 ριμπάουντ (9-37), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 15 λάθη.

BarΧελώνα(Σπανός): Καρελάς 14 (13), Σινογιώργος 2, Σπανός 4 (14), Σταθόπουλος 11, Λυκούδης 9 (10, 8 κλεψίματα), Λαμπρόπουλος 10.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Προδρομίδης 2, Νικολόπουλος, Παπαγεωργίου, Τσερκέζης 13, Γιαννάτος 5 (8), Δημήτρης 6 (10), Κοτσίρης 1 (8), Φράγκος 7 (9).

Τι μας άρεσε: Το παρά λίγο triple-double του Λυκούδη!