01/10/2024
Manchester United BC 21 18 28 27 - 94 -
Street Elite 23 19 21 24 - 87 -

Πρώτη νίκη για τη Manchester United BC

Σε ένα παιχνίδι αξιού θεάματος η Manchester United BC πήρε τη νίκη με 94-87 επί των Street Elite με ανατροπή. Η 1η περίοδος φαινόταν να ανήκει στους Street Elite και να έχουν ένα ασφαλές προβάδισμα στο τέλος της. Στο τελευταίο σουτ του δεκαλέπτου μίλησε ο Καρακώστας των Manchester United BC σκόραρε τρίποντο και έγραψε το 21-23 σαν σκορ περιόδου.

Η 2η περίοδος ήταν σχεδόν σε ισορροπία. Η δυναμικότητα των δύο ομάδων σε συνδυασμό με την μπασκετική τους φαντασία δεν επέτρεψε κάποια από τις δύο να ξεφύγει. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι Street Elite ήταν μπροστά με 39-42.

Στην 3η περίοδο τα "μικρά διαβόλια" έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά. Πήραν μία σημαντική διαφορά και δεν κοίταξαν πίσω. Το τέλος της περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με σκορ 67-63.

Στην 4η περίοδο οι Manchester United BC κράτησαν το προβάδισμα και το διεύρηναν ελαφρώς. Στο τέλος κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους φετινή νίκη με σκορ 94-87.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Από την πλευρά των Street Elite ξεχώρισε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Manchester United BC: Αφεντουλίδης 2, Βασιλείου 6, Καλλιώρας 20 (2), Καρακώστας 9 (3), Κυργάκης 26 (5), Λαμπρέλλης 0, Μίχος 17 (3), Παπαδόπουλος 14, Τεκελίδης 0

Street Elite: Καριοφύλλης 19, Κατάκης 2, Κεραμιδάς 13 (2), Πατίκας Γ. 15, Πατίκας Δ. 19, Τάσσιος 0, Τέντσος 19 (5)