03/04/2024
East Side Pylaia 18 18 9 23 - 68 -
Abalencia CB 17 7 17 7 - 48 -

Πρώτη νίκη για τους East Side Pylaia στην Evolution!

Ο αγώνας ήταν ένας αγώνας με πολύ υψηλό ρυθμό και εντάσεις. Οι Abalencia ξεκίνησαν με μεγάλη ενέργεια, με τους Σαλαγιάννη, Ποιμενίδη Γεώργιο και Γρηγορόπουλο να δίνουν τον ρυθμό στην ομάδα τους. Οι East Side Pylaia από την άλλη πλευρά, προσπάθησαν να αντιδράσουν με την άμυνα των Abalencia να είναι αδύναμη. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους East Side Pylaia να προηγούνται με 18-17.

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, οι East Side Pylaia επιδεικνύουν εξαιρετική απόδοση και αυξάνουν το ρυθμό τους. Με τη συνεχή συμμετοχή των Μαξιμιάδη και Μπέλλη, η ομάδα τους καταφέρνει να δημιουργήσει μια αξιόλογη διαφορά στο σκορ, αποδεικνύοντας την τεχνική τους κατάρτιση και την ομαδική συνεργασία διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου σε 36-24.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Abalencia επέδειξαν σημάδια βελτίωσης και αποφασιστικότητας. Οι Σαλαγιάννης και Ποιμενίδης Γεώργιος ηγήθηκαν της ομάδας τους σε μια εντυπωσιακή επίθεση, καταφέρνοντας να μειώσουν την διαφορά. Μετά από ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, οι Abalencia βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 45-41, δίνοντας έτσι μια διαφορετική τροπή στο παιχνίδι.

Κατά το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι East Side Pylaia κατάφεραν να αυξήσουν και να διατηρήσουν το προβάδισμα τους στο παιχνίδι. Οι Μαξιμιάδης και Μπέλλης συνέχισαν να είναι κομβικοί παίχτες για την ομάδα τους, ενώ η άμυνά τους ήταν ανίκητη. Παρά τις προσπάθειες των παικτών των Abalencia, οι East Side Pylaia κατέληξαν νικητές με σκορ 68-48, αποδεικνύοντας τη δύναμη και την αντοχή τους στον αγώνα.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Γιάννης Μαξιμιάδης ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε 2 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Abalencia είναι ο Δημήτριος Σαλαγιάννης ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 2 ριμπάουντ.

East Side Pylaia:  Φιλιππας 23 ,Μελλιος 16 ,Σιδοπουλος 2 ,Σουλα 2, Μπελλης 9, Μαξιμιαδης 4 ,Τσανογλου 3 ,Μπάρας 6, Τσότρας

Abalencia BC: Κωνσταντινίδης, Σαλαγιάννης 16(2), ΠοιμενίδηςΓ. 4, ΠοιμενίδηςΔ. 5(1), Γλιάτη 7(1), Καγιόγλου, Γρηγορόπουλος 7, Κιούρτσογλου 4, Σαπουρίδης, Κουλακιώτης 3(1), Γκουντεντζίκης 2