19/12/2022
Salonica Old Stars 18 9 11 12 - 50 -
SKG Sonics 16 21 21 24 - 82 -

Πρώτη νίκη για τους SKG Sonics!

Μπήκαν δυνατά οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο προσπαθώντας να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού. Οι SKG Sonics με τον Τροφίδη να ξεκινάει ζεστός και να πετυχαίνει συνεχόμενα δύσκολα καλάθια έβαλαν δύσκολα στους Salonica Old Stars απάντησαν με τα καλάθια του εξαιρετικού Ματούλα διαμορφώνοντας το 18-16.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και πέρασαν μπροστά στο σκορ. Βελτίωσαν την άμυνα τους και αυτό τους έδωσε ρυθμό στην επίθεση όπου ο Τσαντεκίδης πετύχαινε το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Salonica Old Stars δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις παρά τους πόντους του Κατράνα και στο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 27-37.

Στην τρίτη περίοδο οι SKG Sonics συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού με την εξαιρετική τους άμυνα να τους βοηθάει να βρίσκουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με τον Τσαντεκίδη και τον Τροφίδη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Κατράνα και του Μπέτσιου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε το εργο τους δύσκολο με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 38-58.

Στην τέταρτη περίοδο οι Salonica Old Stars προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους με τους προσωπικούς πόντους του Ματούλα και του Λαθουράκη, όμως η αστοχία από την γραμμή τριών πόντων συνεχίστηκε με αποτέλεσμα οι SKG Sonics να πάρουν την πρώτη τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 50-82.

MVP  του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αχιλλέας Τσαντεκίδης με 27 πόντους, 17 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θωμάς Κατράνας με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 8(2), Ματούλας 15(4), Κατράνας 18, Ποτουρίδης 2, Μπέτσιος 7, Χριστόπουλος.

SKG Sonics: Τροφίδης 27(5), Δούκας 13, Καποδίστριας 5(1), Απαραμάνης 10, Τσαντεκίδης 27(2).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των SKG Sonics.