03/06/2024
Sintrim Team 21 15 33 16 - 85 -
Airdomers 21 21 18 11 - 71 -

Πρώτη νίκη στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα για τους Sintrim Team!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονο ρυθμό και δυναμική από τις δύο ομάδες γεγονός το οποίο αντικατοπτρίζεται και στο σκορ περιόδου το οποίο ήταν 21-21. Οι Σουκουλιάς και Τρακοσάρης από τους Airdomers έδειξαν την ικανότητά τους τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, συμβάλλοντας καθοριστικά στην απόδοση της ομάδας τους. Από την πλευρά των Sintrim Team, οι Αποστολίδης και Τουρόγλου προσπάθησαν να διατηρήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ με εντυπωσιακές προσπάθειες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Airdomers βρήκαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 36-42. Ο Σουκουλιάς ξεχώρισε με την επιθετική του απόδοση, πετυχαίνοντας κρίσιμους πόντους, ενώ ο Χρυσοχού ήταν ανίκητος στην άμυνα και μοίραζε ασίστ με εξαιρετική ακρίβεια. Οι Sintrim Team, αν και προσπαθούσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν την ίδια δυναμική από το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αποστολίδη και τον Τουρόγλου να αγωνίζονται σκληρά για να μειώσουν τη διαφορά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, καθώς οι Sintrim Team κατάφεραν όχι απλά να ανατρέψουν τη διαφορά αλλά κατάφεραν να χτίσουν και μία υπέρ τους διαφορά 9 πόντων, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 69-60. Οι Αποστολίδης και Τουρόγλου συνέχισαν να κυριαρχούν στο γήπεδο, με τον Τουρόγλου να σκοράρει ακατάπαυστα και τον Αποστολίδη να αποτρέπει πολλές επιθέσεις των Airdomers. Παρά τις προσπάθειες του Σουκουλιά και του Τρακοσάρη, οι Airdomers δεν κατάφεραν να βρουν τις λύσεις για να ανατρέψουν το προβάδισμα των Sintrim Team.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των Sintrim Team, οι οποίοι κατέκτησαν τη νίκη με τελικό σκορ 85-71. Οι Airdomers προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αλλά οι Αποστολίδης και Τουρόγλου ήταν ασταμάτητοι. Ο Τουρόγλου ολοκλήρωσε τον αγώνα ως κορυφαίος σκόρερ, ενώ ο Αποστολίδης έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του. Από την πλευρά των Airdomers, οι Σουκουλιάς και Τρακοσάρης έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, αλλά η συνολική απόδοση των Sintrim Team ήταν αυτή που καθόρισε το αποτέλεσμα του αγώνα.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Ευγένιου Αποστολίδη ο οποίος πέτυχε 22 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ.

Πρωταγωνιστής για τους Airdomers είναι ο Παναγιώτης Σουκουλιάς ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Sintrim Team: Αποστολίδης 22(3), Ζαχαριάδης 4, Λιβέρης, Μαραγγινός 12(2), Μάτης 8, Μεταξούδης, Πεφτιτσέλης 1, Σαλαβάτης 8, Τουρόγλου 24(8), Τσολάκης 6

Airdomers: Ζελενίτσας 13(3), ΚυρίμηςΣτ., ΚυρίμηςΑ.2, Λέος, Μανσούρ 7, Μαυρίδης 3(1), Ναχμιάς, Σουκουλιάς 21, Τρακοσάρης 14(2), Χρυσοχού 11(2)