65
86ers 11 15 20 19 - 65 -
Hoston Celtics 8 11 13 10 - 42 -

Πρώτη νίκη για τους 86ers!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για τον έλεγχο του αγώνα. Οι καλύτεροι παίχτες για τους Hoston Celtics Καρκαλέτσης και Παπαδάκης , προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους τους, Τζόγκα και Γερολυμλατο , από τους 86ers. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους 86ers να προηγούνται με 11-8 επί των Hoston Celtics.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι 86ers συνέχισαν να δείχνουν την ανωτερότητά τους στο γήπεδο. Οι Μουτσέλης  και Ρικούδης ηγήθηκαν της ομάδας τους και με εξαιρετικές επιθέσεις και αμυντική αντίδραση, κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά στο σκορ. Οι Hoston Celtics  προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά βρέθηκαν να πηγαίνουν στα αποδυτήρια κυνηγώντας την διαφορά των 7 πόντων που βρίσκονταν πίσω έναντι των αντιπάλων τους.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, οι 86ers φαινόντουσαν ακόμη πιο αποφασισμένοι να κυριαρχήσουν. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος καταιγιστικής επίθεσης από την πλευρά τους, ενώ η άμυνά τους δυσκόλευε τους αντιπάλους τους. Οι Hoston Celtics  βρέθηκαν σε δύσκολη θέση καθώς η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγε για πρώτη φορά σε δηψίφιο νούμερο με το σκορ στο τέλος της περιόδου να γράφει 46-32.

Στο τέταρτο και τελεύταιο δεκάλεπτο οι Hoston Celtics δεν κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα του παιχνιδιού. Οι 86ers σινέχισαν στο ίδιο τέμπο αύξησαν κι άλλο την διαφόρα και έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τους Γερολυμάτο και Τζόκα κατάφεραν να επικρατήσουν των ανταγωνιστικών Hoston Celtics.

MVP του αγώνα είναι ο Τζόκας Περικλής ο οποίος κατάφερε να πετύχει 20 με 6 τρίποντα

Για τους Hoston Celtics πρωταγωνιστής είναι ο Καρκαλέτσης Θεόδωρος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 12 πόντους και 16 ριμπάουντ

86ers: Γερολυμάτος 13, Καρακώστας 5, Κουτζιάμπασης 4, Μουτσέλης 8(2), Ρικούδης 9, Συμεωνίδης 4, Τζόκας 20(6), Φραγγής 2

Hoston Celtics: Γεωργίου 2, Γκουτζαμάνης 4, Δώγος 5(1), Καλλασίδης, Καρκαλέτσης 12(2), Παναγιωτίδης 6, Παπαδάκης 13(1)