14/05/2023
Varicurry B.C 15 13 25 16 - 69 -
Couvaliers 24 15 15 21 - 75 -

Πρώτο καλοκαιρινό ροζ φύλλο για τους Couvaliers!

Το βράδυ της Κυριακής στο Basketaki Arena οι Couvaliers πανηγύρισαν την παρθενική τους νίκη στην Summer Master League επικρατώντας των Varicurry B.C. με 69-75 σε ένα ματς με εξαιρετικά γρήγορο ρυθμό και όμορφο θέαμα. Τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς για τους Varicurrry, που φαίνεται να αδικούν τους εαυτούς τους μέχρι στιγμής στη φάση των ομίλων.

Σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια από νωρίς, οι Couvaliers μπήκαν σε θέση οδηγού, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Κούκη (9π.) Φάτσια (6π.), Χριστοδούλου (5π.) και Πάνο (4π.). Παρά τα αμυντικά προβλήματα, οι γηπέδουχοι κρατήθηκαν σε λογική απόσταση, βρίσκοντας λύσεις από τους Βαμβακούση (7π.), Ζορμπάνο (4π.), Κολοβό (2π.) και Παπαδημητρίου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-24.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-15. Πάνος (7π.), Κούκης (4π.), Πολίτης (2π.) και Γ. Τσιρδήμος (2π.) τράβηξαν κουπί για τους μετέπειτα νικητές, ενώ οι Varicurry απάντησαν με Βαμβακούση (5π.), Ζορμπάνο (4π.) και Παπαδημητρίου (3π.) κλείνοντας το ημίχρονο στο -11. Σκορ ημιχρόνου, 28-39.

Μετά την ανάπαυλα, οι Varicurry ξεκίνησαν αντεπίθεση διαρκείας, διανύοντας μάλιστα το πιο παραγωγικό τους διάστημα και σκοράροντας 25 πόντους, χάρη στους Ζορμπάνο (9π.), Κολοβό (6π.), Παπαδημητρίου (5π.) και Βαμβακούση (4π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Couvaliers παρέμειναν μπροστά έστω και με έναν πόντο, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα από τους Φάτσια (6π.), Κούκη (6π.) και Χριστοδούλου (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 53-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Varicurry πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή, όμως  η εμπειρία των Couvaliers τους επέτρεψε να διαχειριστούν έξυπνα την κατάσταση και να φτάσουν στη νίκη με 69-75. Το δίδυμο Κούκης (8π.) - Πάνος (8π.) έκανε τη διαφορά για τους νικητές στα τελευταία λεπτά. Από πλευράς Varicurry ο Ζορμπάνος (9π.) ολοκλήρωσε την εξαιρετική του προσωπική εμφάνιση, όμως η τρίτη ήττα της ομάδας του δεν αποφεύχθηκε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Varicurry B.C είχαν 22/40 δίποντα, 6/34 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Couvaliers είχαν 24/48 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 18/20 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Κούκης με 27 πόντους, έχοντας 8/17 δίποντα και 11/12 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 6 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Ζορμπάνος 26 πόντους και double-double, έχοντας 10/17 δίποντα, 1/12 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Varicurry B.C. (Ζορμπάνος): Αναγνωστόπουλος 1, Βαμβακούσης 19 (1), Γεωργούλιας, Ζορμπάνος 26 (1), Κολέτσος, Κολοβός 13 (2), Παπαδημητρίου 10 (2).

Couvaliers (Κούκης): Αθανασόπουλος, Κούκης 27, Πάνος 19, Πολίτης 4, Τσιρδήμος Ν., Τσιρδήμος Γ. 2, Φάτσια 15 (1), Χριστοδούλου 8 (2).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα.