17/05/2023
Patras Orlando Tragic 10 17 12 10 - 49 -
TECHbuddy 15 14 6 16 - 51 -

«Clutch» ο Βαλέρης, πρώτοι και καλύτεροι οι Tech Buddy

Μετά από ένα παιχνίδι που ήταν αντάξιο των προσδοκιών και είχε φινάλε γκραν - γκινιόλ, ο αρχηγός των Tech Buddy, Γιάννης Βαλέρης, με ένα τεράστιο buzzer beater έδωσε τη νίκη στην ομάδα του κόντρα στους Orlando Tragic (49-51), οι οποίοι έφτασαν κοντά σε ένα μεγάλο αποτέλεσμα, αλλά λύγισαν στο φινάλε. Με αυτή τη νίκη οι Tech Buddy κλείδωσαν την 1η θέση της κανονικής περιόδου, αφήνοντας δεύτερους τους Tragic.

Από την αρχή του αγώνα, το παιχνίδι ήταν ένα...σκάκι για τους δύο προπονητές, με την ένταση και την ενέργεια να βρίσκονται σε πολύ υψηλά επίπεδα σε άμυνα και επίθεση για τους δύο μονομάχους. Η Α' περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Tech Buddy να πατούν ελαφρώς καλύτερα και να προηγούνται με 10-15.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ στη Β' περίοδο, καθώς οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι πολύ ανταγωνιστικές, με τους Tech Buddy να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στην ανάπαυλα, οι πρωταθλητές πήγαν με πολύ μικρή διαφορά (27-29) και τα πάντα έμειναν ορθάνοιχτα για το Β' μέρος.

Στην επανάληψη, οι Orlando Tragic βελτίωσαν πάρα πολύ την άμυνά τους, επενδύοντας πολλά σε αυτή, για να φτάσουν στην ανατροπή στο Γ' δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ 12-6, οι «μοβ» πέρασαν μπροστά στο σκορ και μπήκαν από καλύτερη αφετηρία στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (39-35).

Η τελευταία περίοδος ήταν συγκλονιστική και τα πάντα κρίθηκαν κυριολεκτικά στην τελευταία κατοχή. Εκεί, με το σκορ ισόπαλο (49-49), ο Βαλέρης σούταρε από μέση απόσταση λίγο πριν την εκπνοή και χάρισε μια τεράστια νίκη στην ομάδα του (49-51), η οποία έφερε τους Tech Buddy στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε Λεωνίδας Γεράνιος, με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα