12/06/2023
KLAFTA LABORAL BC 17 20 9 15 - 61 -
BEGOU.. LUCKY 12 10 16 3 - 41 -

Πρόβα... Final 4 για την Klafta Laboral

Toν τίτλο του φαβορί  επιβεβαίωσε η Klafta Laboral απέναντι στους Begoulucky, στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης (61-41), Οι «κόκκινοι» δεν έπιασαν τα υψηλότερα στάνταρ απόδοσης που μπορούν, ωστόσο είχαν την ουσία στο παιχνίδι τους και βρίσκονται πλέον με το ενάμιση πόδι στο Final 4, καθώς οι Begoulucky θα κληθούν να ανατρέψουν το εις βάρος τους -20 στην επανάληψη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, καθώς παρά το γρήγορο 7-0 της Klafta, με πρωταγωνιστή τον Ζήση, οι Begoulucky κατάφεραν γρήγορα να συνέλθουν, με τον Πούλο και τον Βαρή να δεσπόζουν μέσα στη ρακέτα, φθείροντας αρκετά τη front line της Klafta. Οι «κόκκινοι» πάντως, αν και συνάντησαν πολύ μεγάλα προβλήματα στο ριμπάουντ, έκλεισαν το Α' δεκάλεπτο με ένα μικρό προβάδισμα (17-12).

Η δεύτερη περίοδος άνηκε εξ ολοκλήρου στην Klafta Laboral, η οποία κυριάρχησε και στις δύο όχθες του παρκέ. Επιθετικά βρήκε λύσεις από αρκετούς παίκτες, ενώ κατάφερε στην άμυνα να περιορίσει αρκετά τους αντιπάλους. Έτσι, η διαφορά άνοιξε και η Klafta πήγε στην ανάπαυλα με το +15 (37-22), δείχνοντας να βάζει τα θεμέλια για μια εύκολη νίκη.

Oι Begoulucky έδειξαν... σφυγμό στο ξεκίνημα του Β' μέρους, έβαλαν μεγάλα σουτ και έτρεξαν ένα δικό τους σερί 0-12, κάνοντας το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι (37-34, στο 25'). H Klafta Laboral, ξεπέρασε το αρχικό σοκ, χάρη στην ενέργεια και το πείσμα του Καραμπάση, ο οποίος άλλαξε το μομέντουμ της αναμέτρησης, με το Γ' δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 46-38.

Στην τελευταία περίοδο, οι Begoulucky δεν άντεξαν, δείχνοντας πως εξάντλησαν...την ενέργεια που διέθεταν στην εξαιρετική Γ' περίοδο. Η Klafta έβαλε τα σουτ και παίζοντας όμορφο μπάσκετ και εξαιρετική άμυνα, περιόρισε τον αντίπαλο μόλις στους 3 πόντους, φτάνοντας έτσι με άνεση στο τελικό 61-41.