09/06/2023
Pistachios 17 13 27 17 - 74 -
Sepolia Sharks 16 14 14 16 - 60 -

Προβάδισμα για τους πιο έμπειρους Pistachios!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Pistachios έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Top 16 της Summer Evolution League, αφού επικράτησαν των Sepolia Sharks με 74-60 στο Game 1 της σειράς. Εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο από τα Φιστίκια που με όπλο την εμπειρία τους διαχειρίστηκαν έξυπνα το προβάδισμα που έχτισαν. Η σειρά μεταφέρεται το βράδυ της Δευτέρας στο Athens Sports Hall, με τους Καρχαρίες να βρίσκονται πλέον με την πλάτη στον τοίχο. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν αμφότερες οι ομάδες, σκοράροντας με ικανοποιητική συνέπεια από νωρίς. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας λύσεις από τους Μουρμούρη (6π.), Γονιδάκη (5π.), Κοντογιάννη (4π.) και Λουφόπουλο (2π.). Σε απόσταση αναπνοής βρέθηκαν οι Σεπολιώτες, απαντώντας με Καντιώτη (9π.), Σελεμενάκη (3π.), Ηλιάδη (2π.) και Μακαρίτη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε ντέρμπι, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-14. Οι Sharks συνέχισαν να βγάζουν μπόλικο πάθος και ενέργεια στο παρκέ, έχοντας και πάλι για πρωταγωνιστή τον Καντιώτη (8π.). Στην αντίπερα όχθη, τα Φιστίκια βασίστηκαν στην τριπλέτα των Λεμπούση (6π.), Λουφόπουλο (5π.) και Γονιδάκη (2π.), με τις δύο ομάδες να οδεύουν προς τα αποδυτήρια ισόπαλες. Σκορ ημιχρόνου, 30-30.

Μετά την ανάπαυλα το επιθετικό κρεσέντο του αρχηγού Κοντογιάννη (11π.) έδωσε ψυχολογία στους Pistachios, οι οποίοι με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη στο Game 1. Πρόβλημα στην άμυνα αντιμετώπισαν οι Καρχαρίες, που δέχθηκαν 27 πόντους σε ένα δεκάλεπτο και έτσι, παρά την προσπάθεια των Χούσου (3π.), Καντιώτη (3π.), Σελεμενάκη (2π.) και Ηλιάδη (2π.) βρέθηκαν απότομα στο -14. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 57-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εμπειρία των Pistachios τους επέτρεψε να διαχειριστούν έξυπνα την κατάσταση. Το δίδυμο Γονιδάκης (8π.) - Λουφόπουλος (7π.) ήταν εξαιρετικό στο φινάλε, εξασφαλίζοντας τη νίκη για την ομάδα του Κοντογιάννη. Στην άλλη πλευρά, οι Sharks δεν τα παράτησαν ποτέ, πάλεψαν μέχρι τέλους με Μακαρίτη (5π.), Καντιώτη (5π.), Κορμάνο (3π.), Σελεμενάκη (2π.) και Σόβολο (2π.), όμως δεν κατάφεραν να αποφύγουν το κίτρινο φύλλο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Pistachios είχαν 22/54 δίποντα, 6/13 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Sepolia Sharks είχαν 20/47 δίποντα, 4/26 τρίποντα και 8/10 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μπάμπης Τσίτουρας με 12 πόντους και double-double, έχοντας 5/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 5 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καντιώτης με 25 πόντους, έχοντας 9/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Pistachios (Κοντογιάννης) : Γονιδάκης 15, Κοντογιάννης 15 (3), Λεμπούσης 6, Λουφόπουλος 17 (2), Μουρμούρης 8 (1), Τσίτουρας 12, Φλίγκος 1.

Sepolia Sharks (Καντιώτης) : Ηλιάδης 4, Καντιώτης 25 (1), Κορμάνος 3 (1), Λέσκος, Λύτρας, Μακαρίτης 10, Μητρούση, Σελεμενάκης 9 (1), Σόβολος 4, Χούσος 5 (1).

Τι μας άρεσε : Τα 22 ριμπάουντ του Μπάμπη Τσίτουρα.