19/04/2023
Hood BC 13 15 20 4 - 52 -
Space Hellas 9 19 22 21 - 71 -

Προβάδισμα η Space Hellas, με την πλάτη στον τοίχο η Hood!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall η Hood υποδέχθηκε την Space Hellas στο Game 1 των Quarterfinals της φετινής Master League. Σπουδαίο ντέρμπι για 30 λεπτά ανάμεσα σε δύο άκρως ποιοτικές ομάδες, με την παρέα του Παναγιώτη Ντουμάνη να επικρατεί με το εμφατικό 52-71, χάρη στην εξαιρετική της τελευταία περίοδο (4-21). Λύγισε στο φινάλε η ομάδα του Στέργιου Πατσάκα, που καλείται πλέον να δείξει χαρακτήρα για να στείλει τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο η Hood έδειξε να πατά καλύτερα στα πρώτα λεπτά, βρίσκοντας λύσεις από τους Σιφναίο (3π.), Σαρρή (3π.), Πετράκο (3π.), Πρωτόγερο (2π.) και Χανιώτη (2π.). Η Space Hellas, βασίστηκε στους Ντουμάνη (7π.) και Κωνσταντινίδη (2π.) κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -4. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα βελτιώθηκε εκατέρωθεν, με το επιμέρους σκορ να γράφει 15-19 υπέρ της Space, που είχε για πρωταγωνιστές τους Μαμαλάκη (7π.), Ντουμάνη (6π.), Βεργόγιαννη (4π.) και Σιαρέ (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η Hood διατήρησε τον πλουραλισμό της, με το δίδυμο Σιφναίος (5π.)-Σαρρής (4π.) να ξεχωρίζει και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο. Σκορ ημιχρόνου, 28-28.

Μετά την ανάπαυλα αμφότερες οι ομάδες διένυσαν το καλύτερό τους διάστημα επιθετικά, προσφέροντάς μας όμορφο θέαμα. Σιφναίος (8π.), Πετράκος (8π.) και Λαύκας (4π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης των «Χουντιανών», ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Μαμαλάκη (11π.), Ντουμάνη (5π.), Κωνσταντινίδη (4π.) και Βεργόγιαννη (2π.), ξεκινώντας την τελευταίο περίοδο με +2. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-50.

Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν χέρι – χέρι μέχρι τις ειδικές καταστάσεις. Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων, ωστόσο, σε συνδυασμό με το μπλακ άουτ της Hood, έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά της Space. Με τον Μαμαλάκη (12π.) να είναι ηγετικός και να ευστοχεί με κρύο αίμα σε μεγάλα σουτ, με τον Ντουμάνη (5π.) να ολοκληρώνει την μαεστρική καθοδήγηση της ομάδας του και τον Κωνσταντινίδη (4π.) να προσθέτει ακόμη 4 πόντους στη συλλογή τους, η Space κυριάρχησε απόλυτα. Η Hood έχασε το καθαρό της μυαλό και δεν κατάφερε να αντιδράσει, γνωρίζοντας βαριά ήττα και πετώντας, ουσιαστικά, την εξαιρετική της προσπάθεια για τρία δεκάλεπτα.

Στο τέλος του αγώνα, η Hood BC είχε 15/37 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 18 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Space Hellas είχε 20/49 δίποντα, 7/18 τρίποντα και 10/12 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 15 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μαμαλάκης με 30 πόντους και double-double, έχοντας 6/13 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αριστοτέλης Πετράκος με 15 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Hood BC (Πατσάκας Στ.) : Milicevic, Θεοδώρου, Λαύκας 4, Πετράκος 15 (1), Πρωτόγερος 4, Σαρρής 7 (2), Σιφναίος 16 (2), Στεφόπουλος 2, Χανιώτης 4.

Space Hellas (Ντουμάνης) : Βεργόγιαννης 6, Ελευθερίου, Ηλιόπουλος, Κωνσταντινίδης 10, Μαμαλάκης 30 (5), Μπαζώρας, Μπαμπάκος, Ντουμάνης 23 (2), Σιαρές 2.

Τι μας άρεσε : Η μεγάλη εμφάνιση του Νίκου Μαμαλάκη, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Πρωτόγερου. Περαστικά Άγγελε !