25/05/2022
Drunk Team 15 9 14 7 - 45 -
Μίνωες 13 13 16 11 - 53 -

Προβάδισμα με τρόπο παλικαρίσιο οι Μίνωες!

Στο Basketaki Arena για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των 16 της Development 2 , οι Μίνωες πραγματοποίησαν το 1-0 , καθώς η Drunk Team υπέκυψε στις λεπτομέρειες στην ανωτερότητα τους με σκορ , 45-53 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Παναγιώτη Παγώνα   , καθώς κυριάρχησε  και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες ,  βοήθησε στα ριμπάουντ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο  πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τους Μήτσικα και Κανιά να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν τα ηνία στο σκορ , 10-5 και 15-7 , για να έρθει η αντίδραση της παρέας του Παπαστάμου  , καθώς με ένα σερί 0-6  έκλεισαν τη περίοδο στο μείον  δύο , 15-13  . Ο Δημόπουλος  πέτυχε 4 πόντους , ενώ ο Κανιάς είχε 6 .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης άνηκε στους φιλοξενούμενους , καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Παγώνα να ξεδιπλώνει στο παρκέ του Basketaki Arena όλες τις πτυχές του ταλέντου του προσπέρασαν στο σκορ, 19-26 , με τους γηπεδούχους να απαντούν , αφού με πέντε αναπάντητους πόντους οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους τους με σκορ 24-26  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χαιδάκης  με 7 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παπαπαναγιώτου πέτυχε 5   .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν εκ νέου με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , πίεσαν στην άμυνα , ελέγξαν τα ριμπάουντ , έκλεψαν μπάλες και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα του δεκάλεπτου να αγγίζει την τιμή των δέκα πόντων , 32-42 , για να έρθει η νέα αντίδραση των γηπεδούχων , καθώς με καλάθια των Μουλαρογιάννη και Μίτσικα έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο μείον τέσσερα , 38-42  . Ο Χαιδάκης  πέτυχε 5 πόντους , ενώ ο Μουλαρογιάννης είχε 7 .

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα τους ως ομάδα , αλλά και την κάκιστη διαχείριση της Drunk στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού διατήρησαν τη προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του , 40-46 και 45-50 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια παλληκαρήσια και συνάμα  δίκαιη νίκη με σκορ 45-53   .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Παγώνας  με 14 πόντους , 9 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 3 κλεψίματα  και 1 κόψιμο , ενώ ο Αναστάσιος Μήτσικας είχε 10 πόντους , 15 ριμπάουντ και 2 ασίστ , .

Οι Μίνωες είχαν 18/48 δίποντα , 3/17 τρίποντα  , 8/20 βολές ,  50 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  9 κλεψίματα  , 2 κοψίματα  και 17 λάθη  . Η Drunk Team είχε 11/41 δίποντα , 6/28 τρίποντα  , 5/14 βολές ,  43 ριμπάουντ , 12 ασίστ ,  5 κλεψίματα  , 1 κόψιμο  και 14 λάθη  .

Drunk Team(Μουλαρογιάννης) : Μουλαρογιάννης 13 , Παπαβασιλείου 2 , Μήτσικας 10 , Σαρμπάνης 3 , Παπαπαναγιώτου 8 , Τσούρτης 6 , Κανιάς 9  .

Μίνωες(Παπαστάμος) : Χαιδάκης 19 , Παπαστάμος 5 , Κυριακόπουλος 2 , Μπαχάς , Δημόπουλος 9 , Παγώνας 14 , Αλεξόπουλος 4   .

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Παγώνα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης  !

Τι δεν μας άρεσε : Η κάκιστη αγωνιστική συμπεριφορά των γηπεδούχων ειδικά στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης ,καθώς έπαιζαν σαν να μην υπάρχει δεύτερο παιχνίδι !