14/02/2023
ThunderDogs 16 15 19 15 - 65 -
Deportivo Faliro 16 16 13 19 - 64 -

Προβάδισμα οκτάδας οι Thunderdogs!

Οι μάχες για την Elite by Betsson,συνεχίστηκαν το βράδυ της Τρίτης στο Athens Sports Hall , σε ένα σπουδαίο παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ναυπλιώτης αστόχησε σε προσπάθεια στην τελευταία φάση, χάνοντας την ευκαιρία να κάνει την ολική ανατροπή για την Deportivo Faliro, με αποτέλεσμα οι Thunderdogs που είχαν και την πρωτοπορία σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο, να επικρατήσουν 65 – 64 και να κάνουν σημαντικό βήμα για την είσοδο στην προνομιούχο οκτάδα.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν απόλυτα ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων που πήγαιναν σε γρήγορες επιθέσεις και τελείωσε ισόπαλο 16 – 16. Η Ντέπορ έπαιζε κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό, με τον Δήμτσο να βάζει 4 πόντους και έπαιρνε βοήθειες από την περιφέρεια με Ναυπλιώτη και Κακαλέτρη, ενώ για τους Thunderdogs, ο Δημακαρέας(4) έδινε τον ρυθμό, με Πρισιμιτζάκη και Πίνα να πυροβολούν από τα 6.75.

Την ίδια εικόνα την είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης , με την Ντεπορτίβο να κρατάει συνεχώς το προβάδισμα με Δήμτσο – Ναυπλιώτη να βάζουν από 4 πόντους και τρίποντο του Φελλά και τους γηπεδούχους με 6 πόντους του Σεφέρη και 5 του Πρισιμιτζάκη να μην αφήνουν την διαφορά να ξεφύγει, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 31 – 32.

Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με 4 πόντους του Τσάβαλου, τρίποντο του Γαρμπή και βολή του Κακαλέτρη, ξέφυγαν 33 – 40. Σε εκείνο το σημείο, οι Thunderdogs ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πέτυχαν μεγάλα σουτ με Πίνα και Σέργη(2), γυρνώντας τούμπα το ματς, με το σκορ να κάθεται στο 50 – 45.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Πίνα και 8 συνεχόμενους πόντους του απίθανου Σεφέρη, ξέφυγαν με 61 – 51, βάζοντας για τα καλά το νερό στο αυλάκι. Η ομάδα του Μαρινάκη όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τον Μαρούσο να κάνει ότι θέλει με 8 πόντους, ξεκίνησε μία σπουδαία αντεπίθεση. Παπαγεωργίου, Πρισιμιτζάκης και Σεφέρης σκόραραν από την γραμμή της φιλανθρωπίας για τους γηπεδούχους, η Depor απαντούσε με δίποντο του Ναυπλιώτη και τρίποντο του Κομνηνού για το 65-64, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Ναυπλιώτης πήρε την μπάλα, έκανε ατομική προσπάθεια την οποία και έχασε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με τους Thunderdogs να πανηγυρίζουν μια πολύ σπουδαία νίκη.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Σεφέρης με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ναυπλιώτης με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Thunderdogs είχαν 15 / 37 δίποντα , 7 / 25 τρίποντα, 14 / 23 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Η Depor είχε 19 / 53 τρίποντα, 7 / 24 τρίποντα, 5 / 8 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ , έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Δημακαρέας 8, Πέππας 6(11ρ.), Πίνας 10(8ρ.), Παπαγεωργίου 2, Πρισιμιτζάκης 14, Σέργης 6, Σεφέρης 19.

Deportivo Faliro Mera(Μαρινάκης): Γαρμπής 5, Δήμτσος 8, Κακαλέτρης 4, Κομνηνός 6, Κορωνιός, Μαρινάκης, Μαρούσος 8, Ναυπλιώτης 13(7ρ.), Τσάβαλος 13, Τόλιας 4, Φελλάς 3.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας νικητή που έχουν χτίσει οι Thunderdogs και η προσπάθεια για ολική επαναφορά, που έκανε η Ντεπορτίβο στο τελευταίο πεντάλεπτο.