08/04/2023
Reddicolo 14 20 14 15 - 63 -
The Dreamers 13 16 17 9 - 55 -

Προβάδισμα πρόκρισης για το Reddicolo!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των 16 των playoffs της Development2 League, το Red-Dicolo του τεράστιου Νίκου Μακρή εκμεταλευόμενο την ποιότητα του, αλλά και την απειρία των Dreamers, εκαμψαν την αντίσταση τους με σκορ 63-55, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση τους στην επόμενη φάση των playoffs!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Χαράλαμπο Αδρακτά με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Άγγελος Περγαντής είχε 7 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι δύο ομάδες με την απόδοσή τους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης επιβεβαίωσαν όσους πίστευαν ότι ο τελικός νικητής αυτής της διπλή σειράς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με προβάδισμα βραχείας κεφαλής(14-13). Ο Αδρακτάς σε αυτό το διάστημα πραγματοποίησε μία γεμάτη εμφάνιση με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Παπακωνσταντίνου(4π-2/2διπ) με 100% ευστοχία στα σουτ εντός παιδιάς ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του, ενώ πολύ καλός ήταν ο Περγαντής κάτω τα δύο καλάθια με 4 πόντους και 8 ριμπάουντ στο ενεργητικό του.

Η συνέχεια του παιχνιδιού είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Ανδρέα Φατούρου, καθώς με 10 προσωπικούς πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, βοήθησε την ομάδα του να οδηγηθεί στα αποδυτήρια στο συν πέντε με σκορ 34-29. Στον αντίποδα, ο Ελενίτσας με δύο εύστοχα σουτ έξω απ’ τη γραμμή των 6,75, αποτέλεσε το πρωταρχικό λόγο που οι «ονειροπόλοι» παρέμειναν κοντά στο σκορ.

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπορεί να διατήρησαν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν μία διαφορά ασφαλείας έναντι των αντιπάλων τους. Το Red-Dicolo αυτή τη φορά εμφάνισε τον Τούντα σε ρόλο ηγέτη με 6 πόντους στο παλμαρέ του  και συνεπικουρούμενος από τον, για ακόμη μία φορά, εξαιρετικό Αδρακτά(5π), έκλεισαν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση ισχύος με σκορ 48–46. Από την πλευρά των Dreamers  ο Παπακωνσταντίνου παρουσίασε στο παρκέ του Athens Sports Hall ένα σημαντικό μέρος του πλούσιου επιθετικού ταλέντο που τον χαρακτηρίζει, πετυχαίνοντας 10 πολύτιμους πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν τον αντίπαλο τους στους 9 πόντους, εκμεταλλεύτηκαν στον απόλυτο βαθμό την απειρία τους και με τους Αδρακτά, Φατούρο, Γεωργακόπουλο και Μαφίδη να δηλώνουν παρών σε όλες τις κομβικές στιγμές του παιχνιδιού, κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με διαφορά οκτώ πόντων(63-55), βάζοντας τις βάσεις για τη πρόκριση στον επόμενο γύρο! Οι φιλοξενούμενοι έχασαν το μυαλό τους στα τελευταία λεπτά του αγώνα, καθώς με τη διαφορά στους πέντε πόντους, πραγματοποιούσαν επανειλημμένος   επιθέσεις των πέντε δευτερολέπτων

έξω από τη γραμμή των 6,75, τη στιγμή που υπήρχε δεύτερο παιχνίδι!

Το Red-Dicolo είχε  δίποντα, 4/24 τρίποντα, 5/8 βολές,  47 ριμπάουντ, 18  ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/55 δίποντα, 4/28 τρίποντα ,15/17  βολές, 52 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη.

Red-Dicolo(Μαφίδης): Αδρακτάς 21, Αναγνώστου, Γιωργακόπουλος 8, θεία κουλή τέσσερα, Μαφίδης 6, Μπουλούκος 3, Τούντας 8, Φατούρος 13.

The Dreamers(Μανασής): Ελενίτσα 6, Γιάννης Κοντός 7, Νίκος Κοντός 2, Κωνσταντέλλος 2 Μανασσής 8, Παναγόπουλος 6, Παπακωσταντίνου 17, Περγαντής 7.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Αδρακτά!