17/06/2022
New York Pic-Knicks 18 18 20 17 - 73 -
Φιορετσίνα 15 9 11 22 - 57 -

Προβάδισμα πρόκρισης οι Pic-Knicks!

Το βράδυ της Πέμπτης 16 Ιουνίου στο Μενίδι, σε ένα όμορφο και γρήγορο παιχνίδι, οι New York πήραν τα ηνία από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έφτασαν στην τελική επικράτηση με 73-57 απέναντι στην Φιορετσίνα.

Οι δυο ομάδες μπήκαν με πολύ όρεξη στον αγωνιστικό χώρο αν και εμφανίστηκαν με λίγο κόσμο στο ρόστερ τους και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 18 – 15 υπέρ των New York. Δημητρόπουλος και Καρμίρης οδηγούσαν τους γηπεδούχους με 5 πόντους έκαστος , ενώ για την Φιορετσίνα , Χιονάς και Μακρίδης έβαλαν από 4, με τον Αθανασόπουλο να σκοράρει από τα 6,75.

Οι Pic-Knicks μπήκαν εντυπωσιακά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Καρμίρη – Αντωνόπουλο να βάζουν από 5 πόντους και Δημητρέλο, Μπέλο και Κωφόπουλο από ένα καλάθι, έστειλαν την διαφορά στους 21! Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, η Φιορετσίνα αντέδρασε και με τρίποντο του Αθανασόπουλου και καλάθια από Μακρίδη ,Σιώλο και Στασινόπουλο μείωσε 36 – 24.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πάτησαν και πάλι το γκάζι και έστειλαν την διαφορά στο + 21. Ο Καρμίρης ήταν ασταμάτητος στην επίθεση με 11 πόντους, με τον Δημητρέλο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 5 , ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χιονάς με 8 πόντους, με τον Στασινόπουλο να προσφέρει ένα καλάθι, για το 56 – 35.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησα να μπουν στην διεκδίκηση του ματς, με τον μπόμπερ Αθανασόπουλο να βάζει τέσσερα τρίποντα και τον εξαιρετικό Χιονά ακόμα 8 πόντους, όμως οι New York δεν είχαν διάθεση για παιχνίδια και με το δίδυμο Δημητρέλου με 8 και Αντωνοπούλου με 7 πόντους αντίστοιχα να τραβάνε το κουπί στην επίθεση , έφτασαν στο τελικό 73-57.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Καρμίρης με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Μακρίδης με 7 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι New York είχαν 18 / 41 δίποντα, 11 / 26 τρίποντα, 4 / 7 βολές , κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Η Φιορετσίνα είχε 18 / 48 δίποντα, 6 / 33 τρίποντα, 3 / 8 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 5 λάθη.

New York Pic-Knicks(Δημητρέλλος): Αντωνόπουλος 18(11ρ.), Δημητρέλλος 18(9ρ.)Καρμίρης 23(8ρ.), Κωφόπουλος 3, Μαργαρίτης, Καστρινός 5(9ρ.).

Φιορετσίνα(Δήμητρα): Αθανασόπουλος 18, Μαγκούτης, Μακρίδης 7(17ρ.), Ξυλογιαννόπουλος 2(9ρ.), Σιώλος 4, Στασινόπουλος 6, Χιονάς 20.

Τι μας άρεσε: Η όρεξη των δύο ομάδων για γρήγορο παιχνίδι!