07/07/2023
Ano Liosia BC 19 16 8 24 - 67 -
Optimus Priamus 12 13 18 15 - 58 -

Προβάδισμα για τα Λιόσια, δεν τα παρατάει ο Πρίαμος!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Basketaki Arena οι κιτρινόμαυροι Λιοσιώτες του coach Ζαντιώτη πήραν προβάδισμα επί του Optimus Priamus στη μεταξύ τους σειρά αγώνων με φόντο την πρόκριση στο Final Four της Summer Development League. Δίκαια επικράτηση για τα Ano Liosia που ήλεγξαν το ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του, σπουδαία αντίδραση από τον Optimus μετά την ανάπαυλα, παρά το γεγονός ότι στερήθηκε των υπηρεσιών του coach Αντωνουσάκη. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το βράδυ της Τρίτης στο ίδιο γήπεδο, πάμε όμως πρώτα να δούμε λίγο πιο αναλυτικά πως κρίθηκε το Game 1 αυτής της προημιτελικής σειράς.

Σε ένα ακόμη ματς οι Λιοσιώτες μπήκαν στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια. Με τα πρώτα βιολιά της ομάδας να βρίσκουν από νωρίς ρυθμό, το πρώτο διψήφιο προβάδισμα δεν άργησε να έρθει. Ο λόγος για τους Σαρικάκη (7π.), Παπαδιά (5π.), Βαρβαρίδη (5π.) και Τσαπανίδη (2π.), οι οποίοι εφάρμοσαν σε μεγάλο βαθμό το πλάνο του coach Z. Στην αντίπερα όχθη, ο Πρίαμος άργησε να πάρει μπρος, όμως τα καλάθια των Πιερρουτσάκου (5π.), Μανιά (3π.), Καλτσάκα (2π.) και Χατούνογλου (2π.) στο φινάλε της περιόδου κράτησαν τους φιλοξενούμενους σε λογική απόσταση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τα Ano Liosia να παραμένουν σε θέση οδηγού με πρωταγωνιστή τον Βαρβαρίδη (9π.) και πολύτιμες βοήθειες από τους Σαρικάκη (3π.), Φρέρη (2π.) και Παπαδιά (2π.). Από πλευράς Optimus η αθλητικότητα και η επιμονή του Μανιά (6π.) στο χαμηλό post δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων, ενώ οι Χατούνογλου (3π.), Πιερρουτσάκος (2π.) και Παπαδάκος (2π.) προσέφεραν κι εκείνοι λύσεις. Σκορ ημιχρόνου, 35-25.

Μετά την ανάπαυλα ο Optimus υπενθύμισε την refuse to lose νοοτροπία που τον χαρακτηρίζει, ειδικότερα το τελευταίο διάστημα. Με σαφώς μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα και διανύοντας παράλληλα το πιο παραγωγικό του διάστημα στο ματς, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν για τα καλά και έφεραν τον 1ο προημιτελικό σε απόλυτη ισορροπία. Πιερρουτσάκος (7π.), Καλτσάκας (4π.), Παπαδάκος (3π.) και Μανιάς (3π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά και αναθάρρησαν για τα καλά. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν σε αυτό το διάστημα οι μετέπειτα νικητές, προβληματίζοντας με την εικόνα τους, παρά την προσπάθεια των Τσαπανίδη (4π.) και Βαρβαρίδη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Ano Liosia διαχειρίστηκαν υποδειγματικά το παιχνίδι. Με το κουαρτέτο των Παπαδιά (6π.), Τσαπανίδη (6π.), Πετρόπουλου (5π.) και Βαρβαρίδη (5π.) να βγαίνει μπροστά, οι Λιοσιώτες έφτασαν δίκαια στο πρώτο από τα δύο ροζ φύλλα που χρειάζονται. Ο Optimus κατέβαλλε τεράστια προσπάθεια για να (ξανά) επιστρέψει. Τα καλάθια των Παπαδάκου (7π.), Μανιά (6π.) και Πιερρουτσάκου (2π.) ήταν σημαντικά, αλλά δεν απεδείχθησαν αρκετά, καθώς συνοδεύτηκαν από κρίσιμα και καταδικαστικά λάθη. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι κιτρινόμαυροι έκαναν το 1-0 με τελικό σκορ 67-58 και μένει να δούμε αν θα χρειαστούν και τρίτη φορά Game 3 για να προκριθούν.

Στο τέλος του αγώνα, τα Ano Liosia είχαν 15/31 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 19/21 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.  Στον αντίποδα, ο Optimus Priamus είχε 18/45 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 13/22 βολές. Μάζεψε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 11 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαδιάς με 14 πόντους και double-double, έχοντας 2/7 δίποντα, ¼ τρίποντα και 7/8 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μανιάς με 18 πόντους και double-double, έχοντας 6/11 δίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Ano Liosia (Ζαντιώτης) : Βαρβαρίδης 21 (1), Μπιρπανάγος, Παπαδιάς 14 (1), Παχούλης, Πετρόπουλος 5 (1), Σαρικάκης 12 (2), Τσαπανίδης 12.

Optimus Priamus (Χατούνογλου) : Βασιλειάδης, Καλτσάκας 6, Μανιάς 18, Παπαδάκος 12 (1), Πιερρουτσάκος 16 (2), Σκουτέρης 1, Χατούνογλου 5.

Τι μας άρεσε : Οι ανατροπές του Optimus και η ψυχραιμία των κιτρινόμαυρων στο φινάλε !