17/12/2023
Ellinoroston Celtics 6 10 8 12 - 36 -
Τα Βουνά Ath 16 12 7 10 - 45 -

Προβλημάτισαν, αλλά νίκησαν τα Βουνά !

Σε ένα ματς που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας τα Βουνά, παρά την απουσία του Γεωργίου, βρήκαν τον τρόπο να επικρατήσουν των Ellinoroston Celtics με 36-45 και να παραμείνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του τρίτου ομίλου της Development 2 League.

Καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Βουνά, χτίζοντας από νωρίς διψήφιο προβάδισμα με καλάθια των Γραίκου (5π.), Χόντου (4π.), Παναγιωτόπουλου (3π.), Ράλλη (2π.) και Μπούτσικα (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι πράσινοι, σκοράροντας μόλις 6 πόντους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν ισορροπημένο, με τους Celtics να εμφανίζονται βελτιωμένοι, χάρη στους Χατζηγιάννη (5π.), Φυλακτό (3π.) και Παπαιάκο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν πιο αποτελεσματικοί και βρίσκοντας λύσεις από τους Μπαμπάνη (5π.), Γραίκο (2π.), Κωνσταντίνου (2π.) και Χόντο (2π.) έκλεισαν το ημίχρονο στο +12. Σκορ ημιχρόνου, 16-28.

Μετά την ανάπαυλα το επιμέρους σκορ έγραψε 8-7 με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και τις δύο ομάδες να αντιμετωπίζουν αρκετά κενά διαστήματα στο επιθετικό σκέλος. Χατζηγιάννης (4π.), Νικολάιδης (2π.) και Παπαιάκος (2π.) τράβηξαν κουπί για τους Celtics, ενώ τα Βουνά απάντησαν με Χόντο (3π.), Ράλλη (2π.) και Γραίκο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 24-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ellinoroston Celtics πάλεψαν με όλες τους δυνάμεις για την ανατροπή, όμως δεν τα κατάφεραν. Τα Βουνά, παρότι παρέμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα και βρήκαν τρόπο να πανηγυρίσουν την 12η φετινή τους νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Ellinoroston Celtics είχαν 7/40 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Στον αντίποδα, τα Βουνά ATH είχαν 15/50 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 65 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Μπούτσικας με 5 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο και ½ βολές. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νικολαίδης με 7 πόντους, έχοντας ¼ δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη.

Ellinoroston Celtics (Χατζηγιάννης) : Γουρνέλος 3 (1), Νάστος, Νικολαίδης 7 (1), Παπαιάκος 8, Πιρπίρογλου 2, Φυλακτός 5 (1), Χατζηγιάννης 11 (1).

Βουνά ATH (Χόντος) : Γραίκος 11, Κωνσταντίνου 3, Μπαμπάνης 5 (1), Μπούτσικας 5, Παναγιωτόπουλος 6 (2), Ράλλης 4, Φιλντίσης, Χόντος 11.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.