19/12/2023
TECHbuddy 11 10 22 18 - 61 -
Yellow Submarine 9 14 17 9 - 49 -

Προχώρησαν στην επόμενη φάση οι TECHbuddy κόντρα στους Yellow Submarine

TECHbuddy και Yellow Submarine τέθηκαν αντιμέτωποι για τη φάση των 16 του κυπέλλου σε ένα παιχνίδι που αν μη τι άλλο παρουσίαζε τεράστιο ενδιαφέρον. Μετά από μια εντυπωσιακή μάχη, οι νταμπλούχοι κατάφεραν να φύγουν με 61-49, ένα σκορ που παρ' όλα αυτά αδικεί τα "κίτρινα υποβρύχια" και την προσπάθεια που έκαναν.

Στην αρχή του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν επιθετικό ρυθμό με αποτέλεσμα το σκορ να κινείται σε χαμηλά πλαίσια. Με πρωταγωνιστή την άμυνα, το πρώτο δεκάλεπτο θα τελείωνε στο 11-9 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Βαλέρη. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εμφανές πως οι παίκτες είχαν "ξεμπουκώσει" και πλέον τα καλάθια έρχονταν πολύ πιο συχνά και από τις δύο πλευρές. Οι TECHbuddy παρ' όλα αυτά κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο +7 (33-26).

Στο δεύτερο μέρος, φάνηκε πως οι Yellow Submarine ήθελαν να αλλάξουν την εικόνα τους. Υπό τις οδηγίες του Γιώργου Αγγελόπουλου κατάφεραν να κάνουν ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας στους 3 (43-40) βάζοντας "φωτιά" στην αναμέτρηση. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, κάποια μεγάλα σουτ από τους γηπεδούχους θα ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά και έχοντας το χρόνο ως σύμμαχο, ήταν πλέον πολύ κοντά στην πολυπόθητη πρόκριση. Οι Yellow Submarine έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσουν, δίχως αποτέλεσμα, με την πρόκριση να πηγαίνει στους TECHbuddy με το τελικό 61-49.