65
Aguanile 12 16 9 22 - 59 -
Bulls 23 14 17 11 - 65 -

Έκαναν το πρώτο βήμα οι Bulls!

Σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που έπαιξαν ωραίο μπάσκετ, οι Bulls επικράτησαν με 59-65 της Aguanile για το πρώτο ματς των playoff της κατηγορίας Master για το Summer League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Bulls μπήκαν πιο δυναμικά και έχοντας ως σύμμαχο την ευστοχία τους πήραν προβάδισμα στο παιχνίδι. Ζορμπάνος και Γιοβάνης ήταν σε εξαιρετική κατάσταση στα πρώτα δέκα λεπτά με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 12-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν επιθετικά λύσεις όμως η αντίσταση που προέβαλαν οι Bulls ήταν σθεναρή. Οι «κόκκινοι», ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και δίκαια πήγαν στην ανάπαυλα όντας μπροστά με 9 πόντους(28-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Bulls συνέχισαν να έχουν καλό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση με την Aguanile να δυσκολεύεται να βρει λύσεις. Γιοβάνης και Παλτόγλου βρισκόντουσαν με κλειστά μάτια με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +17(37-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, η Aguanile άρχιζε να ροκανίζει την διαφορά και εκεί που το παιχνίδι έδειχνε να μην τους πηγαίνει ιδιαίτερα, έφεραν το ματς σε απόσταση αναπνοής. Κάπου εκεί όμως , ο Γιοβάνης, με τρίποντο μαχαιριά στα τελευταία δευτερόλεπτα , έδωσε την νίκη στους Bulls με 59-65 και το προβάδισμα ενόψει Κυριακής.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιοβάνης με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Σιαμπλής με 6 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Aguanile:Γκέγκιος 8,Ζαλμάς 13,Μπέης 2,Σαρρής 14,Σιαμπλής 6,Συκαλής 11,Τζαβάρας 5

Bulls: Γιοβάνης 14,Ζορμπάνος 14,Νικολετάκης 8 , Παλτόγλου 18, Σαμαρτζής 11

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση της Aguanile στο τελευταίο δεκάλεπτο.