31/03/2024
Collectors 19 2 10 10 - 41 -
Most Wanted 10 10 15 8 - 43 -

Το πρώτο ημίχρονο στους Most Wanted!

Οι Most Wanted με όπλο την αμυντική τους λειτουργία για τρία δεκάλεπτα, κατάφεραν να κερδίσουν τους Collectors με 41-43 και απέκτησαν μικρό προβάδισμα για την άνοδο στην Master League στο πρώτο παιχνίδι για την φάση των 16 της Evolution League!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Collectors στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Κούδα, 3 του Αγγελομάτη και 4 του Κυριάκου, προηγήθηκαν με 17-5 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 19-10. Ο Καραμασιώτης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι Most Wanted έσφιξαν την άμυνά τους και με τον Γουναρίδη να έρχεται από τον πάγκο και να πετυχαίνει 5 πόντους, παίρνοντας βοήθειες από τους Καραμασιώτη και Πίκουλη, πλησίασαν στον πόντο, 21-20. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Παντελεάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Ελευθεράκη συνέχισε την αντεπίθεσή της και με 4 πόντους του Παπαδόπουλου, 4 του Καραμασιώτη και 3 του Μπούκουρα, προσπέρασε με 31-35! Ο Χαραλαμπόπουλος από την περιφέρεια και οι Κυριάκου, Κούδας και Παντελεάκης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των ροζ σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 31-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Συλλέκτες" ανέβασαν στροφές και με 5 πόντους του Αγγελομάτη και 4 του Αναστόπουλου, προσπέρασαν με 40-37, 3:00 για το φινάλε. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Most Wanted έβαλαν κάποιες βολές και με τρίποντο του Καραμασιώτη, 10" για τη λήξη, επικράτησαν εν τέλει με 41-43!

Πολυτιμότερος των Collectors ο Κούδας με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 5/10 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Most Wanted ο Μπούκουρας με 4 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 1/1 δίποντο και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος.

Collectors (Αγγελομάτης): Αναστόπουλος 6, Αγγελομάτης 10, Γαζεπίδης, Κούδας 11, Κυριάκου 6, Παντελεάκης 4, Σκαμάγκος, Τσατσάνης, Χαραλαμπόπουλος 4 (1)

Most Wanted (Ελευθεράκης): Αναγνώστης 2, Γουναρίδης 8 (1), Καραμασιώτης 20 (4), Κουσάκης, Μιχαλόπουλος, Μπλιθικιώτης, Μπούκουρας 4, Πίκουλης 2, Παπαδόπουλος 7

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες!