05/10/2022
Clowns 13 18 9 11 - 51 -
Chicago Hulks 8 10 11 9 - 38 -

Πρώτο «ροζ» για τους Clowns!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Clowns, οι οποίοι επικράτησαν εύκολα με 51-38 των αγνώριστων Chicago Hulks!

Από την πρώτη κιόλας περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τον Κώστα Σαρίκα να βάζει 8 πόντους και να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα προηγήθηκαν με 13-8. Για την ομάδα από το Σικάγο, 4 έβαλε ο Δημήτρης Μπαντουβάκης.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Oι Clowns ήταν κυρίαρχοι και παίζοντας καταιγιστικό μπάσκετ πήραν διψήφια διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά, 31-18 με τους Πάτρο και Κιούση να σκοράρουν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Τιγγινάγκα πάλεψε για να ξαναμπεί στο παιχνίδι και έγινε πιο πιεστική. Ο Γιώργος Κονιτόπουλος, έβαλε 7 πόντους και ηγήθηκε της ομάδας του, ενώ για την ομάδα του Κιούση 4 έβαλε ο Γιάννης Πάτρος. Το σκορ στο 30΄ ήταν 40-29.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Clowns διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους, δεν απειλήθηκαν και κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 51-38 έναντι των αγνώριστων Chicago Hulks!

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Πάτρος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κονιτόπουλος με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 16/49 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 10/21 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 1 τάπα. Οι Hulks από την άλλη είχαν 8/43 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 7/11 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 5 τάπες.

Clowns (Κιούσης): Αρβανιτάκης 4, Κιούσης 7, Μπουρνάζος 8, Πάτρος 17, Σαρίκας 13, Σουμαλάς 2.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Καλδέλης 3, Κονιτόπουλος 10, Μπαντουβάκης Γ 2, Μπαντουβάκης Δ 6, Νικολάου 3, Παπαγιαννάκος, Ρομπάκης, Σαβίτσκι 2, Σιαχάμης 7, Τιγγινάγκας 2, Τσαρτσής 6.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Clowns!