29/06/2024
Ραμολιμέντα 9 22 11 13 - 55 -
Black Mapa 12 6 13 18 - 49 -

Πρώτα και καλύτερα τα Ραμολιμέντα!

Οι ομάδες είχαν από ένα καλό διάστημα στο πρώτο δεκάλεπτο, με το Black Mapa με το καλό του ξεκίνημα να κρατάει το υπέρ του σκορ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εκρηκτικά και με πρώτα βιολιά τους Κούβαρη(4) και Γιανναράκη(4) ξέφυγαν ακόμα και με διψήφια διαφορά. Μετά το πεντάλεπτο ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους Εμμανουηλίδης - Παρλαβάντζας με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα, μειώνοντας 9 – 12.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν τα Ραμολιμέντα την δεύτερη περίοδο, καθώς κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του γηπέδου εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 13 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Εμμανουηλίδης με 12 πόντους και Παρλαβάντζας με 7 πήραν από το χεράκι τους γηπεδούχους, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των Κίτρινων, Ε. Γιανναράκης, Αναγνωστόπουλος και Ν.Γιανναράκης πέτυχαν από ένα καλάθι.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να χαμηλώσουν τη διαφορά και να μπουν στην διεκδίκηση παιχνιδιού με Αναγνωστόπουλο, Ν.Γιανναράκη και Κούβαρη να βάζουν από 4 πόντους, αλλά τα Ραμολιμέντα σκοράροντας από την περιφέρεια με Παρλαβάντζα(2) και Τσαφαντάκη κράτησαν το σκορ σε υψηλά επίπεδα(42-31).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Κίτρινοι με τον Αναγνωστόπουλο να βγαίνει μπροστά με 9 πόντους και τους Γιανναράκη(4) – Κούβαρη(4) να δίνουν πολύτιμες βοήθειες πάλεψαν απεγνωσμένα να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, όμως η εμπειρία του Παρλαβάντζα(6), η δύναμη του Καραχρήστου(4) μέσα στη ρακέτα και το τρίποντο του Τσαφαντάκη έφταναν για να πάρουν την νίκη τα Ραμολιμέντα(55-49).

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αντρέας Παρλαβάντζας με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Αναγνωστόπουλος με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ραμολιμέντα(Παρλαβάντζας): Γουριώτης, Εμμανουηλίδης 16(7ρ.), Καραχρήστος 4, Μπονώρης 2(8ρ.), Παρλαβάντζας 22(10ρ.), Τσαφαντάκης 11.

Black Mapa(Γιανναράκης): Αναγνωστόπουλος 19(15ρ.), Ε.Γιανναράκης 12(11ρ.), Ν.Γιανναράκης 6(7ρ.), Κάπουας, Κούβαρης 12(8ρ.), Παπαναστασόπουλός.

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.