10/07/2024
Big Babes 17 20 19 27 - 83 -
Sicarios BC 19 16 24 21 - 80 -

Πρωτάθλημα δια χειρός Παουελάνου!

Ο τελικός ανάμεσα στους Big Babes και τους Sicarios ξεκίνησε με έντονο ρυθμό και από τις δύο ομάδες. Οι Sicarios κατάφεραν να πάρουν ένα ελαφρύ προβάδισμα με σκορ 17-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, χάρη κυρίως στην εκπληκτική απόδοση του Γκιφόπουλου. Ο Γκιφόπουλος, με την ταχύτητα και την ευελιξία του, κατάφερε να περάσει την άμυνα των Big Babes και να σκοράρει κρίσιμα καλάθια. Από την άλλη πλευρά, οι Big Babes προσπάθησαν να ανταποκριθούν με τον Ιατρίδη Αλέξανδρο να ηγείται της επίθεσης, δείχνοντας την ικανότητά του τόσο στο σκοράρισμα όσο και στις ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Big Babes ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα, καταφέρνοντας να γυρίσουν το σκορ και να προηγηθούν με 37-35. Η άμυνα τους έγινε πιο σφιχτή και αποτελεσματική, περιορίζοντας τις κινήσεις των Sicarios. Ο Καμπουρίδης ξεχώρισε με την επιθετική του δεινότητα, πετυχαίνοντας σημαντικά καλάθια και συμβάλλοντας στη διατήρηση του προβαδίσματος της ομάδας του. Οι Sicarios, αν και βρήκαν αντίσταση, κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ χάρη στην απόδοση του Βρεττά, ο οποίος βοήθησε την ομάδα του να διατηρήσει την πίεση στους Big Babes.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Sicarios να ανακτούν την πρωτοβουλία και να προηγούνται με 56-59. Η ομάδα τους έπαιξε πιο συγκροτημένα, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Big Babes και μετατρέποντας τις ευκαιρίες σε πόντους. Ο Ζωιδης ήταν εξαιρετικός, με την επιθετική του δράση να αποτελεί καθοριστικό παράγοντα για την ανατροπή του σκορ. Οι Big Babes, αν και αντιμετώπισαν δυσκολίες, δεν έπαψαν να μάχονται. Ο Παουλεάνου έδειξε το ταλέντο του με δυναμικά καλάθια και αποφασιστικές κινήσεις, διατηρώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ήταν μια πραγματική μάχη μέχρι τέλους, με τους Big Babes να καταφέρνουν να κερδίσουν τον αγώνα με σκορ 83-80. Η ομάδα έδειξε απίστευτη ψυχραιμία και αντοχή, με τον Ιατρίδη Αλέξανδρο να παίζει καθοριστικό ρόλο στην επίθεση και την άμυνα. Οι Sicarios πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, με τον Γκιφόπουλο και τον Βρεττά να συνεχίζουν την εξαιρετική τους απόδοση, όμως το μεγάλο τρίποντο του Παουλεάνου στα τελευταία 1,6 δευτερόλεπτα ήταν αυτό που τους έδωσε τον τίτλο της Elite.

MVP του αγώνα είναι ο Αλέξανδρος Ιατρίδης ο οποίος άγγιξε το Double Double καθώς έχει 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Sicarios είναι ο Γιάννης Γκιφόπουλος ο οποίος πέτυχε 35 πόντους , πήρε 9 ριμπάουντ , μοίρασε 6 ασίστ και έκλεψε 4 φορές την μπάλα.

Big Babes: Τερζίδης Ν. 3 , Ιατρίδης Α. 19 (1) , ζΠαουλεάνου 14 (2) , Καμπουρίδης 20 (1) , Ιατρίδης Ζ. 12 (2) , Αντωνιάδης 2 , Παϊταρης 13 (3)

Sicarios BC: Ρέμπελος , Μητσάκης 4 , Παπαθανασίου , Βρεττάς 15 (3) , Μουμογλου 2 , Στεφανιδης 5 (1) , Γκιφόπουλος 35 (2) , Σαμαράς 9 (1) , Ζωιδης 10