09/12/2023
Ανακασιακός 7 24 12 14 - 57 -
Proboraptors 27 17 8 11 - 63 -

Πρωταθλητές χειμώνα οι Proboraptors!

Πρωταθλητές χειμώνα στον δεύτερο όμιλο της D2-League αναδείχθηκαν οι Proboraptors, καθώς για την 13η αγωνιστική κέρδισαν τον Ανακασιακό με 57-63, παρά το γεγονός πως έμειναν στο φινάλε με 4 παίχτες!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Proboraptors στο παιχνίδι, καθώς με 13 πόντους του Αβούρη, δύο τρίποντα του Βασιλείου και τρίποντα των Κατσιμίχα - Τραϊφόρου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 7-27. Ο Σιαπατόρης με 3 πόντους και οι Φλώρος - Σμάγκιν με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ανακασιακός βρήκε τα πατήματά του και με 10 πόντους του Σμάγκιν, 9 του Σιαπατόρη και τρίποντο του Αλεξίου, μείωσε στους 9, 29-38, 2:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 31-44, χάρη σε 6 πόντους του Βασιλείου, 5 του Αβούρη και 4 του Κουνενιδάκη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ζαφειρόπουλου συνέχισε την αντεπίθεσή του και με τρίποντα των Σμάγκιν - Αλεξίου, μείωσε στους 9, 43-52. Τα τρίποντα των Κατσιμίχα - Βαλέντζη διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια των Proboraptors σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 43-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Proboraptors, αν και έμειναν με 4 παίχτες στα μισά της περιόδου, κατάφεραν με μεγάλα σουτ των Αβούρη, Βαλέντζη και Κατσιμίχα, να φτάσουν στη νίκη με 57-63! Πάλεψε μέχρι το φινάλε ο Ανακασιακός να γυρίσει το παιχνίδι, ωστόσο δεν του έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Σμάγκιν και Ζουγανέλη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/19 βολές, 12/32 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/21 βολές, 18/48 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος του Ανακασιακού ο Σμάγκιν με 24 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές, 6/12 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και έκανε 4 λάθη. Betsson MVP των Proboraptors ο Αβούρης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές και 9/19 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Ανακασιακός (Ζαφειρόπουλος): Αλεξίου 6 (2), Ζουγανέλης 5 (1), Καμζέλας 3, Κοτοπούλης 2, Μακρής, Σιαπατόρης 15 (2), Σμάγκιν 24 (3), Φλώρος 2

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 24, Βαλέντζης 7 (1), Βασιλείου 12 (2), Κατσιμίχας 8 (2), Κουνενιδάκης 4, Τραϊφόρος 8 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!