16/12/2021
Golden Steak Warriors 18 14 19 5 - 56 -
Capital Con-Trolls 3 9 14 12 - 38 -

Πρωταθλητές χειμώνα οι Golden Steak Warriors!

Χωρίς ήττα και στην κορυφή του τρίτου ομίλου της Master League τελείωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος οι Golden Steak Warriors, αφού κέρδισαν και τους Capital Con Trolls στο Basketaki Arena με 56-38.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Golden Steak Warriors μπήκαν στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο γκάζι, θέλοντας από νωρίς να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό. Με μπροστάρη τον Νίκο Μητρόπουλο που σημείωσε 8 πόντους, οι Warriors προηγήθηκαν με 18-3 με το τέλος της περιόδου. Για τους Capital, 3 με ένα τρίποντο σημείωσε ο Τάσος Μαζάρβας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η ομάδα του Μπαλατσούρα συνέχισε να είναι ισοπεδωτική. Με ένα ακόμα επιμέρους 14-9 σερί, έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 32-12, βάζοντας πλώρη για την 10η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε πιο χαλαρό. Οι δύο ομάδες έπαιξαν επιθετικά, χωρίς σκοπιμότητες. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 51-26, στους 25 πόντους διαφορά, με τους GSW να «οργιάζουν». Τσάκαλης από την μία με 8 πόντους και Μαυράκης από την άλλη με 4 ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Οι Golden Steak Warriors, πήραν την 10η νίκη τους, αφού επιβλήθηκαν με 56-38. Οι ελλιπέστατοι για ακόμα ένα παιχνίδι Capital, πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά δεν ήταν δυνατό να διεκδικήσουν την νίκη με τόσες απουσίες που είχαν. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Νίκος Μητρόπουλος με 18 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Φουρτάκας με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι νικητές είχαν 25/62 εντός πεδιάς, 1/16 τρίποντα και 5/9 βολές. Πήραν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα κι έκαναν 17 λάθη. Από την άλλη οι Capital Con Trolls είχαν 16/67 εντός πεδιάς, 3/23 τρίποντα και 3/4 βολές. Πήραν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 6 λάθη και 1 τάπα.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Χαρακίδας 4, Πατρινός 8, Παγώνης, Τσάκαλης 11, Μπαλατσούρας 2, Μητρόπουλος Ν 18, Ντούσιας 4, Τσιμικλής 5, Μητρόπουλος Κ 4.

Capital Con Trolls (Μαρζάβας): Μαρζάβας 9, Θεοδώρου 5, Ξανθάκης 5, Μαυράκης 11, Φουρτάκας 8, Παπαχριστόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!