17/12/2022
Retro Pacers 22 16 18 15 - 71 -
Zita Group 7 12 12 9 - 40 -

Πρωταθλητές χειμώνα οι Retro Pacers!

Την ξέφρενη πορεία τους στον δεύτερο όμιλο της Development League συνεχίζουν οι Retro Pacers, καθώς για την 12η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την βελτιωμένη Zita Group με 71-40 στο κλειστό του Περιστερίου, κάνοντας έτσι το 13/13!

Από πολύ νωρίς οι Retro Pacers κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 9 πόντους του Μπουρμπόν, 5 του Καζαφέρη και 4 του Γεωργάρα, προηγήθηκαν με 22-2. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Παπαπέτρου, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Κούρτης και ένα δίποντο ο Γιαννούλης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Μπουρμπόν, 3 του Γεωργάρα και τρίποντο του Βαμβακάρη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 38-19. Το δίδυμο Παπαπέτρου - Γιαννούλη τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Zita Group στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ από 2 είχαν οι Κούρτης και Τσουπάκης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με τρία τρίποντα του Μπουρμπόν και 6 πόντους του Βασιλειάδη, η παρέα του Αναγνωστόπουλου ξέφυγε στους 25, 57-31. Για το συγκρότημα του Ζήκουλη στο τρίτο δεκάλεπτο 5 πόντους έβαλε ο Κούρτης και από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Σκούμας. Σκορ τρίτης περιόδου 57-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους κιτρινόμαυρους να επικρατούν με 71-40, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπουρμπόν, Γεωργάρα και Αναγνωστόπουλου. Για τους οράνιε στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Σκούμας, Κούρτης και Παπαπέτρου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 19/43 δίποντα και 9/20 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/11 βολές, 13/48 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Retro Pacers ο Μπουρμπόν με 30 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 δίποντα και 6/11 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Zita Group ο Κούρτης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 5/13 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Retro Pacers (Αναγνωστόπουλος): Βαμβακάρης 3 (1), Αναγνωστόπουλος 7 (1), Βασιλειάδης 10, Γεωργάρας 13, Τσιλιμπάρης 1, Καζαφέρης 7 (1), Μπουρμπόν 30 (6)

Zita Group (Ζήκουλης): Μπερδαλής, Σκούμας 6 (2), Κούρτης 14 (1), Γιαννούλης 8, Παπαπέτρου 8, Τσουπάκης 4, Χίμα

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!