07/01/2023
Komic Mastoras BC 11 9 16 18 - 54 -
La Bola De Papel 12 11 12 26 - 61 -

Πρωταθλήτρια χειμώνα η La Bola De Papel!

Με νέα νίκη, την 12η στο πρωτάθλημα, έκλεισε η La Bola De Papel τον πρώτο γύρο, καθώς το βράδυ του Σαββάτου 7 Ιανουαρίου στο Arena σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, επικράτησε με 54 – 61 απέναντι στον πολύ σκληρό Komic Mastora!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και το σκορ να είναι 11 – 12 υπέρ της La Bola. Ο Καραθανάσης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους με 10 πόντους, ενώ την επίθεση του Komic, οδηγούσαν Νικόλας και Λίγγρης που πέτυχαν από 4 έκαστος.

Οι ομάδες έδιναν έμφαση στην άμυνα στην δεύτερη περίοδο, ήταν πολύ άστοχες στην επίθεση, με το σκορ να είναι 20 – 23 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας. Ο Λίγγρης ήταν το πρώτο βιολί για τους γηπεδούχους με 4 πόντους, με τον Σπυράτο να βάζει ένα τρίποντο και τον Τσιώγκα καλάθι από κοντά, ενώ το προβάδισμα της La Bola κρατούσαν Καραθανάσης και Μαύρης, που πέτυχαν από 5 πόντους.

Το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις και τους γηπεδούχους να κρατούν ισχνό προβάδισμα με 36 – 35. Σπυράτος με 5 , Λίγγρης με 4 και Γιωτόπουλος με τρίποντο οδηγούσαν την επίθεση για την ομάδα του Στάμου, ενώ ο απίθανος Καραθανάσης με 9 από τους 13 πόντους της ομάδας του, κρατούσε κοντά την La Bola.

Οι δυνατές μονομαχίες συνεχιζόταν και στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με τον Λίγγρη πρώτο βιολί με 6 και το δίδυμο Τσιώγκα – Στασινό να βάζουν από 4 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι έχοντας βρει τους ρόλους τους στο γήπεδο και με τον Καραθανάση να δείχνει ασταμάτητος με νέους 16 πόντους, ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με νίκη 54 – 61, με το ρεκόρ τους να φτάνει στο 12 – 2 στο τέλος του πρώτου γύρου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Καραθανάσης με 39 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τιμολέων Νικόλας με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Komic είχε 17/41 δίποντα, 5/34 τρίποντα, 5/9 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ , έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Η La Bola είχε 17/39 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 18/35 βολές, κατέβασε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ , έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Komic Mastoras(Στάμος): Νικόλας 8(10ρ.), Γιωτόπουλος 6, Ποθητός, Τσιώγκας 8, Στασινός 5,Λίγγρης 14, Σερεβέτας 2(10ρ.).

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Καραθανάσης 39(13ρ.), Βιδάλης 5, Μαρινάκης 2, Τζαναβάρας 2, Φλώρος 3(12ρ.), Μαύρης 7(13ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Καραθανάση κι ένα μεγάλο ευχαριστώ που τα παιδιά του Komic έστω και για πλάκα φώναξαν το όνομά μου στο τέλος του τάιμ-άουτ.