21/09/2021
Paliagoura 4 18 15 18 - 55 -
War Gamers 19 18 19 18 - 74 -

Πρώτη ιαχή πολέμου οι War Gamers!

Στην μάχη της διατήρησης των σκήπτρων έπεσαν το βράδυ της Δευτέρας στον Κολωνό οι War Gamers, οι οποίοι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος επικράτησαν απέναντι στα Paliagoura με 55-74. Το συγκρότημα του Σκλαβενίτη έθεσε τις βάσεις από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο για την νίκη με τα Paliagoura να προσπαθούν, χωρίς αντίκρυσμα όμως.
Τα Paliagoura ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 4-0 το παιχνίδι όμως οι War Gamers απέκτησαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση ευθύς αμέσως. Παίζοντας γρήγορο μπάσκετ και βάζοντας μερικά εύκολα καλάθια κατάφεραν μέχρι την λήξη της πρώτης περιόδου να πετύχουν 19 πόντους χωρίς να δεχτούν κανέναν με το σκορ να γίνεται 4-19. Ο Καραγιάννης είχε εννέα πόντους και ο Λαζαράκης εφτά για τους War Gamers ενώ ο Αθανασιάδης τους τρεις από τους τέσσερις πόντους της ομάδας του.
Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους, 4-24 (12′), αλλά τα Paliagoura στην συνέχεια βρήκαν στόχο στην επίθεση και έγιναν απειλητικοί για το αντίπαλο καλάθι. Η περίοδος έληξε ισόπαλη 18-18 με το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 22-37. Ο Κασκάνης είχε έξι πόντους και ο Κωστάκης πέντε για τα Paliagoura, ο Νατσίδης έκανε καλό δεκάλεπτο με οχτώ πόντους για τους War Gamers.
Στην επανάληψη οι War Gamers δεν έδειξαν σημάδια χαλάρωσης και φάνηκαν να αντιμετωπίζουν το παιχνίδι με σοβαρότητα και πάθος. Παρά την διαφορά τα Paliagoura πάλεψαν σκληρά και πάλι όμως οι War Gamers ανέβασαν την διαφορά πάλι στο +20, 31-51 (27′). Το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έγινε 37-56 με τους Κασκάνη και Αθανασιάδη να έχουν από πέντε πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ ο Καραγιάννης έβαλε άλλους 10 για τους φιλοξενούμενους.
Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τελευταίο δεκάλεπτο και τα Paliagoura φάνηκαν να έχουν επηρεαστεί από το αποτέλεσμα ως εκείνη την στιγμή. Οι War Gamers το κατάλαβαν και έτρεξαν σερί 3-14 και έκαναν το σκορ 40-70 (35′). Εκεί κάπου έριξαν στροφές, τα Paliagoura έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και το τελικό σκορ ήταν 55-74. Ο Κωστάκης είχε έξι πόντους και ο Κασκάνης πέντε για τους ηττημένους, ο Κωνσταντίνου είχε 10 για τους νικητές.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Στέφανος Καραγιάννης με 23 πόντους έχοντας 3/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/11 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος. Καλύτερος για τα Paliagoura ήταν ο Θοδωρής Κασκάνης με 17 πόντους έχοντας 5/16 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και, 1 λάθος.
Σύνολο τα Paliagoura είχαν 12/43 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 4/10 βολές, 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 μπλοκ. Οι War Gamers είχαν 15/35 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 17/26 βολές, 46 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 κόψιμο.
Paliagoura (Δράκος): Βελέντζας 3 (1τρ 6ρ), Αθανασιάδης 11 (3), Κασκάνης 17 (2τρ 14ρ), Κοντορουχάς, Σουρλίγκας 2, Κωστάκης 16 (3), Μούσουρας 4 (9ρ), Τομαράς 2.
War Gamers (Σκλαβενίτης): Λαζαράκος 12 (2), Καραγιάννης 23 (3τρ 10ρ), Διαμαντής 3, Αντωνίου 6 (6ρ), Μέμεζας (8ρ), Σούλης 2, Κωνσταντίνου 13 (3), Αντιπάτης 5 (1), Νατσίδης 10 (10ρ).
Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων και η υπόσχεση για βελτίωση και των δύο.