05/07/2021
Thunderball 17 13 28 12 - 70 -
Aguanile 14 19 12 20 - 65 -

Πρώτη και καλύτερη η Thunderball!

Το βράδυ της Κυριακής, 4 Ιουλίου στο κλειστό του Κάρβουνου, οι Thunderball κάνοντας εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο άνοιξαν την διαφορά και παρά την πίεση της Aguanile, επικράτησαν με 70 – 65 κατακτώντας την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο της master.
Καλό ξεκίνημα στο ματς έκανε η Aguanile και προηγήθηκε με Σιμιτσόπουλο(6) και Καλαφάτη(5) , αλλά η αντίδραση της Thunderball με τον Κουτούζη να βάζει 10 πόντους και τον Δέδε να προσθέτει ένα τρίποντο , έκαναν το σκορ 17 – 14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα με Κουτουζή(7)και Σοφούλη(5) να σκοράρουν. Η Aguanile με τον Σιμιτσόπουλο(6) να κάνει μεγάλο παιχνίδι και τον Σιαμπλή(6) να ακολουθεί, πηγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 30 – 33 με τρίποντο του Τασούλα.
Η Thunderball μετέτρεψε το τρίτο δεκάλεπτο σε παράσταση για ένα ρόλο. Πέτυχε 28 πόντους με τους Σοφούλη(9) και Κουτουζή(10) να είναι πρωταγωνιστές, ενώ στην αντίπερα όχθη η Aguanile είχε μόνους διακριθέντες τους Σιμιτσόπουλο(6) και Καλαφάτη(4).
Το καλό ξεκίνημα της φιλοξενούμενης ομάδας στην τρίτη περίοδο με Γιαγληκάκη, Σιμιτσόπουλο, Γκέγκιο και Καλαφάτη έριξαν την διάφορά στους 7(60-53). Σε εκείνο το σημείο το βουνό Λυγγερίδης ανέλαβε δράση για την Thunderball , με συμπαραστάτες τους Σοφούλη, Δραγάση και Κουτουζή, ενώ για τους φιλοξενούμενους Σιμιτσόπουλος και Γιαγληκάκης πάλευαν να μειώσουν αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν το μοιραίο