09/10/2022
Gerakas Hawks 11 2 6 18 - 37 -
Flood BC 9 15 21 17 - 62 -

Πρώτη νίκη για την Flood!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το Basketaki Cup, η Flood πέτυχε τη πρώτη της νίκη στο θεσμό, καθώς επιβλήθηκε των Gerakas Hawks με σκορ 37-62 .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με 7-4. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να προσπεράσουν μπροστά στο σκορ με 7-9. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τους Hawks, αφού με ένα σερί 4-0, έκλεισαν τη περίοδο στο +2(11-9) . Ο Τσάπας σε αυτό το διάστημα πέτυχε 4 πόντους, ενώ ο Γραβάνης είχε 7 .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η Flood ανέβασε την απόδοσή της, με τον Γρηγοράκη να ηγείται των προσπαθειών τους και να στέλνει την ομάδα του στο 11-20. Στο τέλος του ημιχρόνου ο φωτεινός πίνακας να δείχνει το υπέρ τους 13-24 . Ο Γρηγοράκης πέτυχε 4 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη το μοναδικό καλάθι προήλθε από τον Κουμεντάκη .

Στη τρίτη περίοδο δεν άλλαξε το σκηνικό,με τη διαφορά στα τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει τους 26 πόντους (19-45) . Ο εξαιρετικός, σε αυτό το διάστημα, Σταματόπουλος, πέτυχε 8 πόντους, ενώ ο Τοπούζογλου είχε 3 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε επίσης τυπική διαδικασία ,με την λήξη να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στο θεσμό του Basketaki Cup, με σκορ 37-62 .

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Τοπούζογλου  είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ .

Η Flood είχε 22/48 δίποντα, 4/26 τρίποντα , 6/13 βολές , 52 ριμπάουντ , 18 ασίστ , 8 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 11 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 7/38 δίποντα, 4/25 τρίποντα , 11/16 βολές , 45 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 6 κλεψίματα και 12 λάθη .

Gerakas Hawks(Πικάσης): Γραβάνης 7, Κουμεντάκης 10, Πικάσης, Σκλαβούνος 4, Τζελέπης 2, Τοπούζογλου 14, Χατζηδάκης. , Παναγόπουλος 3 , Νικόλαος Κοντός 10 , Γιάννης Κοντός 10 , Παπακωνσταντίνου 21 .

Flood(Ασπιώτης): Αλικανιώτης 2, Ασπιώτης 14, Γιοπάνος 2, Γρηγοράκης 17, Ζαφειρόπουλος 8, Σταματόπουλος 12, Τσάπας 7 .

Τι μας άρεσε :Η απόδοση των Σταματόπουλο και Ζαφειρόπουλο και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά και οι 18 ασίστ των νικητών !