28/01/2024
East Side Pylaia 17 31 43 52 - 52 -
Να σαι καλά 9 25 40 56 - 56 -

Πρώτη νίκη για τους Na Sai Kala!

Ένας ακόμη λόγος για τον οποίο υπήρχε deja vu στην ατμόσφαιρα της Sonik Arena, ήταν το γεγονός ότι η ομάδα της Πυλαίας είχε, όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι, μόλις 5 παίκτες στην διάθεσή της (Τσανόγλου, Τσάνγκα, Κρυσταλλίδη, Μπάρας, Μελάι). Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυναμικά για τους μπλε. Οι αντίπαλοί τους ήταν νευρικοί και, συνεπώς άστοχοι, κάτι που τους έδωσε την ευκαιρία να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να βρους εύκολους πόντους, βγάζοντας πολύ ωραίες συνεργασίες( χαρακτηριστική φάση που αντικατοπτρίζει την εικόνα που επικρατούσε στο παρκέ το buzzer beater μετά από μακρινή πάσα του Κρυσταλλίδη, με τελικό αποδέκτη τον Μπάρα). Οι Na Sai Kala είχαν κάποιες αναλαμπές, όμως δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό και κάπως έτσι, το 1ο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 17 - 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Na Sai Kala συνέχισαν το γρήγορο παιχνίδι που τους διακατείχε καθόλη την διάρκεια του πρώτου. Κύριο μέλημά τους φαινόταν να είναι η γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, καθώς πολλές φορές αυτή πήγαινε σε παίκτη που ήταν ελεύθερος. Οι ροζ, κυρίως με ατομικές προσπάθειες, κατάφεραν να βρουν επιθετικό ρυθμό, μη σκοράρωντας πολλούς πόντους αν μιλάμε αυστηρά με νούμερα, αλλά ήταν αρκετοί για να αλλάξουν το momentum του παιχνιδιού στιγμιαία, καθώς το σκορ ήταν χαμηλό και για τις δύο ομάδες. Τόσο γκαρντ όσο και ψηλοί "χτυπούσαν" μέσα στην ρακέτα, καταφέρνωντας πολλές φορές να διασπάσουν την άμυνα που υπήρχε μέσα σε αυτήν. Η ομάδα της Πυλαίας έβγαλε αντίδραση παίζοντας επίσης γρήγορα, και η κόρνα που σηματοδοτεί την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, βρήκε το σκορ στο 31 - 25.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά "μουδιασμένες", όπως και στο πρώτο. Το πρώτο καλάθι μπήκε μετά από 2.5 αγωνιστικά λεπτά. Η ομάδα της Πυλαίας, στα 6:15 πριν το τέλος της 3ης περιόδου, βρέθηκε να προηγείται με 38 - 29, μία διαφορά η οποία διαμορφώθηκε με καλή άμυνα, κλέψιμο και τρίποντο σε επόμενη φάση.  Μάλιστα, η διαφορά πήγε ακόμη και στους 11, στο 40 - 29. Κάπου εδώ ήταν η χρονική στιγμή στην οποία οι Na Sai Kala αποφάσισαν να επενδύσουν περισσότερο στο τρίποντο παιχνίδι τους, ψάχνοντας ενεργά ελεύθερα σουτ. 3 σερί τρίποντα των ροζ, δύο back to back του Γαμβράκη και ένα του Αφουκατούδη έστειλαν την διαφορά στους 2, ελάχιστες φάσεις μετά, διαμορφώνοντας έτσι το 40 - 38. Το momentum έλεγε ξεκάθαρα ότι οι ροζ... ήταν καλά, κάτι που απεδείχθη και από το πόσα επιθετικά ριμπάουντ έπαιρναν και το πόσο πιο physical έγινε το αμυντικό τους παιχνίδι. Το σκορ μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά, ήταν στο 43 - 40, και το παιχνίδι προμηνυόταν ντέρμπι.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το χρονικό σημείο στο οποίο η αδρεναλίνη χτύπησε... κόκκινο. Ομηρικές μάχες μέσα στις ρακέτες, ατομικές προσπάθειες - άλλες επιτυχείς και άλλες όχι -, αιφνιδιασμοί, γρήγορο παιχνίδι. Οι Na Sai Kala, εκμεταλλευόμενοι μεταξύ άλλων και την κούραση που επικρατούσε στους αποδεκατισμένους τους αντιπάλους, κατάφεραν να πάρουν πολλά επιθετικά ριμπάουντ ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις σε χρονικά σημεία κλειδιά, πολλές φορές όμως, μη καταφέρνοντας να αυξήσουν το δικό τους ενεργητικό. 3 αγωνιστικά λεπτά πριν το τέλος, οι Na Sai Kala προηγούνταν με 6 (46 - 52), εκμεταλλευόμενοι μεταξύ άλλων και το γεγονός ότι 2 από τους 5 παίκτες των αντιπάλων τους είχαν χρεωθεί με 4 φάουλ (Μελάι και Τσάνγκα). Μετά από επισκέψεις των δύο ομάδων στις γραμμές των ελευθέρων βολών, το σκορ ήταν στο 52 - 55 και η ομάδα της Πυλαίας πήρε time out. Ο Τσάνγκα εκτέλεσε τρίποντο πίσω από σκριν και αστόχησε, κάτι που έδωσε την κατοχή στους Na Sai Kala και συνεπώς την νίκη σε αυτούς με 52 - 56.

Bettson Greece MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Γαμβράκης, ο οποίος έπαιξε και τα 40 λεπτά και κατάφερε σε αυτά να μετρήσει 26 πόντους, 12 ριμπάουντ (6 επιθετικά), 6 ασίστ για 3 λάθη και 1 μπλοκ.

Μάρκος , Κωστόπουλος 19, Αφουκατούδης 4, Καραγιάννης 2, Φατόλιας 5, Τερζής , Γαβρίλοβιτς

Για την East Side Pylaia, ο διακριθείς ήταν ο Ναζμι Τσάνγκα, με 7 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 40 επίσης λεπτά.