01/11/2021
Mad Frogs 10 11 10 14 - 45 -
Pressof BC 12 12 6 19 - 49 -

Πρώτη νίκη Pressof δια χειρός Νομικού!

Η Pressof πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε των Mad Frogs με 45-49, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Νομικό που έβαλε πολλά και κρίσιμα τρίποντα. Οι Mad Frogs κατάφεραν να προηγηθούν στην λήξη της τρίτης περιόδου όμως η ευστοχία της Pressof από την γραμμή του τριπόντου στέρησε στους βάτραχους το 3/3.
Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Pressof στην αναμέτρηση αφού κατάφερε να προηγηθεί με 2-8 (4′). Οι Mad Frogs βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση τους, ισορρόπησαν και το δεκάλεπτο έληξε 10-12 υπέρ The Roots Pressof. Ο Μπρκιτς πρώτος σκόρερ των Mad Frogs με πέντε πόντους, ο Νομικός είχε έξι για την Pressof.
Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ. Η Pressof πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα της με 14-20 (14′) με τους Mad Frogs να απαντούν και να ισοφαρίζουν σε 20-20 (18′). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε μπροστά την Pressof με το σκορ να έχει διαμορφωθεί στο 21-24. Ο Στεργίου έβαλε τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, ο Τρατολάτης είχε έξι για την Pressof.
Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Pressof ανέβασε πάλι την διαφορά για το 21-27 (21′). Όμως οι Mad Frogs με επιμέρους σκορ 10-1 έκαναν το σκορ 31-28 (29′) με το δεκάλεπτο να λήγει 31-30 υπέρ τους. Μπρκιτς και Κωστόπουλος είχαν από τρεις για τους Mad Frogs, ο Νομικός τρεις για την Pressof.
Στην αρχή της τελευταίας περιόδου οι Mad Frogs έκαναν το σκορ 34-30 (33′) με αυτή να είναι η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ τους στο ματς. Η Pressof με φοβερή ευστοχία από το τρίποντο πήρε πάλι τα ηνία με το σκορ να γίνεται 34-38 (35′) και τους Mad Frogs να γράφουν ακόμα μια ισοπαλία για το 38-38 (36′). Με ψυχραιμία στην συνέχεια η Pressof έκανε το σκορ 38-43 (38′) και κάθε φορά που οι Mad Frogs πλησίαζαν εκείνοι πετύχαιναν τρίποντο. Έτσι στο τέλος πήραν την πρώτη τους νίκη με 45-49 καθώς ο Νομικός ήταν on fire με εννέα πόντους, όλους με τρίποντα στα τελευταία τρία λεπτά. Ο Μπρκιτς ξεχώρισε για τους ηττημένους με οκτώ πόντους.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης όπως ήταν αναμενόμενο ο Μιχάλης Νομικός με 18 πόντους έχοντας 0/1 δίποντο, 6/13 τρίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Ο Θεοδόσης Χόντας καλύτερος των Mad Frogs με 7 πόντους έχοντας 3/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 13 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι Mad Frogs είχαν 12/40 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 15/21 βολές, 47 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και 12 λάθη. Η Pressof είχε 9/33 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 1/8 βολές, 35 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 7 λάθη.
Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 4, Χόντας 7 (13ρ), Μπρκιτς 18, Αδαμόπουλος 2 (7ρ), Σαΐνης 2, Μαρφαντάς, Καραντζούνης 5 (8ρ 1τρ), Στεργίου 4, Κωστόπουλος 3 (1).
Pressof (Μπαλάσκας): Παπαθανασίου 2 (8ρ), Αντωνουσάκης 5, Μπαλάσκας, Τσορτός 4, Τρατολάτης 9 (3), Νομικός18 (6), Ντεμίρης 2, Βρεττός 3 (1), Καραντζιάς 4 (5ασ), Μακαρίτης 2.
Τι μας άρεσε: Ντερμπάρα με εναλλαγές στο σκορ και μεγάλα σουτ.