23/02/2023
Polichni 5 goat 5 11 18 16 - 50 -
CITÉ BC 22 11 15 10 - 58 -

Πρώτη νίκη γα τους CITE BC!

Κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους οι CITE BC από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και έφτιαξαν από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας με τον Τζάστα και τον Τζιόπανο να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους. Οι Polichni 5 goat δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και δεν μπόρεσαν να γίνυν απειλητικοί με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 5-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους με τον Δαμιανίδη και τον Τσακίρη να συνεργάζονται άψογα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι CITE BC απάντησαν γρήγορα με τον Στρόλιο και τον Αναγνώστου διαμορφώνοντας το 16-33.

Η αντεπίθεση των Polichni 5 goat συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο με τον Θεοδοσιάδη και τον Δαγκλή να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους και να μειώνουν την διαφορά από τους αντιπάλους τους. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τζάστα αλλά πλήρωσαν την χαλαρότητα στην άμυνα και με αυτόν τον τρόπο η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 34-48.

Η αντεπίθεση των Polichni 5 goat συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο. Η βελτιωμένη άμυνα έδωσε ρυθμό και στην επίθεση με τον Τελικιόζογλου και τον Τσακίρη να μειώνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά και να δίνουν ελπίδες στην ομάδα τους για την ανατροπή. Οι CITE BC δυσκολεύτηκαν να  βρούν λύσεις στην επίθεση και η αστοχία από την περιφέρεια έκκανε δύσκολο το έργο τους, μέχρι το σημείο όπου  ο Τζάστας και ο Τζιοπάνος με προσωπικές ενέργειες κράτησαν το προβάδισμα για την ομάδα τους διαμορφώντας το τελικό 50-58.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Πρόδρομος Τζάστας με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασσίστ και 7 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βασίλης Θεοδοσιάδης με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Polichni 5 goat: Κυριακίδης, Δαμιανίδης 10, Αβραμίδης 2, Τελικιόζογλου 5, Δαγκλής 5, Παπαδόπουλος, Τερζίδης 5(1), Τσακίρης 13, Θεοδοσιάδης 10, Πετρόπουλος.

CITE BC: Φωτεινήτσογλου 1, Μπατάλας 2, Τζάστας 22, Στρόλιος 11, Αναγνώστου 5(1), Τζιόπανος 17(1).

Τι μας άρεσε: Η επιμονή και το πάθος των Polichni 5 goat που προσπάθησαν να πετύχουν μία μεγάλη ανατροπή.