30/10/2022
Vatos Krokos 12 10 7 19 - 48 -
Γιουγκοπιάστηκα 13 14 15 18 - 60 -

Πρώτη νίκη για την Γιουγκοπιάστηκα!

Σε ένα αμφίρροπο καθ΄ όλη την διάρκεια παιχνίδι για λογαριασμό της 2ης αγωνιστικής στην Master League, η Γιουγκοπιάστηκα πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 48-60 απέναντι στους Vatos Krokos.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι  Vatos Krokos με τον Παπαναστασίου να έχει 8 πόντους, μπήκαν στον αγώνα με καλύτερο ρυθμό, παίρνοντας  μικρό προβάδισμα στην αρχή του δεκαλέπτου . Η Γιουγκοπιάστηκα με τον Πουριέζη  να σοκάρει 5 πόντους  βρήκε τα πατήματά της, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου και κατάφερε να κλείσει την περίοδο στο +1(12-13).

Στην δεύτερη περίοδο η Γιουγκοπιάστηκα με τον Πατάγια να έχει 4 πόντους, πήρε τα ηνία του ματς με μικρό προβάδισμα ασφαλείας . Οι Vatos Krokos με οδηγό τον Βιτζηλαίο(4π), προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, πηγαίνοντας τελικά  στο ημίχρονο στο -5 (22-27) .

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γιουγκοπιάστηκα έβγαλε την ενέργεια που χρειαζόταν, με τους Κύρκο και Τσάνταλη να έχουν από 4 πόντους και να οδηγούν επιθετικά την ομάδα τους.  Με το σταγονόμετρο σκόραραν στην προτελευταία στροφή οι Vatos Krokos, οι οποίοι αδυνατούσαν να βρουν διεξόδους προς στο αντίπαλο καλάθι.  Η περίοδος τελικά έκλεισε με την Γιούγκο να έχει διψήφια διαφορά και να είναι στο +13 ( 29-42) .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Vatos Krokos με μπροστάρη  τον Μπιστούνα που είχε  6 πόντους προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, χωρίς αποτέλεσμα. Η Γιουγκοπιάστηκα με τους Ψαρρό και Πατάγια να έχουν από 3 πόντους και με καθοριστικές άμυνες έφυγαν τελικά νικητές με σκορ 48-60 .

Bettson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Πουριέζης, με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 ασίστ . Από τους  Vatos Krokos  ξεχώρισε ο Βιτζηλαίος, με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και  2 ασίστ .

Οι Vatos Krokos είχαν 16/46 δίποντα , 4/31 τριποντά , 4/8 βολές ,39 ριμπάουντ , 13 ασίστ και 8 κλεψίματα  Η  Γιουγκοπιάστηκα είχε 14/40 δίποντα , 5/18 τρίποντα, 17/24 βολές, 56 ριμπάουντ, 17 ασίστ και 5 κλεψίματα

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 2, Βιντζηλαίος 10 (1),Διακάτος, Καλλίτσας 4 , Κουτουλάκης , Λάζος , Μπίστουνας 11 (1) , Παπαναστασίου 10 , Φέριδης 2 , Αλκιβιάδης Χριστόπουλος 3 (1) , Βαγγέλης Χριστόπουλος 6 (1) .

Γιουγκοπιάστηκα (Πουριέζης): Κοέν,  Κύρκος 10 , Λάππας 3 , Μπαντράς 3(1), Παπαγεωργίου 9 (1), Πατάγιας 9(1), Πουριέζης 7 , Σακαρέλος , Τσάνταλης 10 , Ψαρρός 9 (2) .

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση της Γιουγκοπιάστηκα