14/09/2024
Ερυθρός Σταυρός 16 7 15 18 - 56 -
Intercity BC 19 19 17 13 - 68 -

Πρώτη στάση... νίκη για Intercity!

Με περίσσια φορά μπήκαν στο παρκέ οι δύο παρέες, με την Intercity να παίρνει αρχική τα ηνία και με αιχμή του δόρατος τους Μπόζα και Σταματόπουλο να παίρνει ένα μικρό αέρα 6 πόντων, τον οποίο όμως γρήγορα γρήγορα... έκοψε ο Κεραμιδάς με τον Παπαδόπουλο, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-19 για "City". Ο Μπαλαφούτης έβαλε 2 σερί, ο Συρνιώτης κοντά στο καλάθι ήταν αψεγάδιαστος και το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ερυθρό να κυνηγά στο σκορ με 23-38.

Οι γηπεδούχοι ήξεραν ότι η μεγάλη διαφορά θα μπορούσε να καλυφθεί με υπερπροσπάθεια και προσήλωση στην άμυνα, πράγμα που... δεν έκαναν! Η Intercity μπορεί να δέχθηκε κάποιους πόντους από τρίποντο του Κουτουζή και lay up του Παπαδόπουλου, δεν είδε όμως αντίσταση στα αντίπαλα μετόπισθεν και.με τον Σταματόπουλο συνεχώς επιθετικό κράτησε το προβάδισμα και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 38-55 μπροστά. Η βελτίωση άργησε να έρθει όμως για τους μπλε, οι οποίοι μπορεί να είδαν τον Τσέκα να κάνει... απέλπιδα προσπάθεια για να μειώσει, δεν κατάφεραν να το τουμπάρουν εντελώς, με την Intercity να κερδίζει με τελικό σκορ 56-68.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νικολάου με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κριστιάν Τσέκα με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Παπαδόπουλος 6, Κεραμιδάς Γ. 5, Ασημομύτης, Κεραμιδάς Ι. 4, Κολοβός, Πάντζαλης, Τσέκα 18, Κουτουζής 14, Φαλάγγας 9.

Intercity (Μπαλαφούτης): Συρνιώτης 9, Σταματόπουλος 12, Σπαής 4, Μπαλαφούτης 13, Μπόζας 9, Αργυριάδης 2, Νικολάου 19.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!